Alona

alonaAloc, Aloen

Marcin Siennik, Zielnik, Księgi wtóre, Rozdział 1

A
Jest alona ciepła i sucha w wtórym stopniu, czynią ją z soku jednego ziela zamorskiego, które zowią tymże imieniem. To ziele na którym zbierają czarną alonę. Jest podobne listem listowi włoskiej ce buli, którą zowią squila. A na tym zielu jest lipkość klijowata obficie. Pręt samego ziela jest mieczykowi podobny. A jest rodzaj trojaki alony, jedna żółta, druga podobna wątrobie, zowią ja aloepaticum. A trzecia, którą zowią aloe cabalinum. Najlepsza jest alona żółta, którą po łacinie zowią aloe succotrinum. A to gdy ją przetniesz, albo przełomisz, żółtość podobna szafranowi w niej się ukaże. Wątrobna alona jest w barwie podobna wątrobie, to jest mająca w sobie żółtość i czarność. Jest dziurkowata, a widzi się czarna. Cabalina jest mniejszej ważności i podlej małej mocy. A jest czarna a bardzo gorzka, jest woniej przykrej.
B
Alona ma moc wyczyścienia flegmy i kolery z żołądka i z żyłek, które przezywają mesaraicas i tez wywodzi melankolię z ciała człowieczego. Też potwierdza członki, w których są żyły pięte. A przeto kto ma flegmy napełnienie w żołądku wywodzi i wypędzają, a potym ju posila i boleści głowne oddala, które z grubych dymów żołądkowych do głowy idą.
C
Też krwawnice to jest końce żyłek, które są w stolcu otwiera, a krew czarną przez nie wyczyścia, kto ją na noc połyka.
D
Też wzrok ostrzy, gdy proch jej będzie z wodką różaną zmieszany. A w tym rozmaczając chustę na oczy chore będziesz przykładać.
E
Też zatkanie wątroby i śledziony otwiera i przyrodzoną chorobę paniam pobudza.
F
Kto ma rany na tajemnym członku męskiem, zasypuj prochem alony, zagoisz ranę i też na świerzb jest bardzo dobra.
G
Też jest dobra naprzeciwko opuchlinie wnętrznej z zimnej przyczyny, gdy weźmiesz alony żółtej, co złoty zaważy, mastyki co pół złotego zaważy, dajże to wypić ciepło po ranu z wodką piołynkową dwa razy w tydzień.
H
Też proch z niej uczyniony, a z miodem dany ku jedzeniu, glisty w żywocie morzy, z powieści Plateariusza.
I
Też czarna alona z octem winnym rozmoczona świerzb, który bywa na reku między palcami wysusza i też tóry około dymion i na członku męskim tajemnym spędza.
K
Też bolenie członków u nóg i u rąk czarna alona z sokiem łopianowym zmieszana uśmierza gdy tym ciepło namażesz.
L
Który człowiek często pożywa aloe, to jest alony taki zachowywa zdrowie swoje na długie czasy a nie może w łożną i w żadną ciężką niemoc wpaść, ale lepiej z tej alony piłułek pożywać, które zowią powietrzne, bo tam przydają ku tej alonie mirry i szafranu. A dlatego są piłułki niewymownej zacności, abowiem wywodzą z człowieka zagniłości zachowywa go w długim zdrowiu i od jadowitego a morowego powietrza, by też nic inszego nie brał czasu morowego powietrza, jedno w tydzień dwa razy po jedenaście na noc, albo po ranu jako kto chce.

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.