Bania

baniacurbita, Kurbsen

Zielnik Siennika, Księgi Pierwsze, Część pierwsza, Rozdział 59

Pliniusz pisze o baniach w XIX księgach. Powiada: banie podobne być ogórkom w własnościach, a najwięcej w tym, iż zimna nie cierpią ani się zimie rodzą. A [rosną] na wilgotnych i na gnojowych zwłaszcza, na pół stopy na glebie sadzą banie w ziemie, księżyca kwietnia, maja, a drudzy marca. Sieją banie po pięci ziarn w jedno miejsce sadzą, stądże rozdże wynikną które potym dla bujności roście wysoko ku górze, a to gdy będzie przy sobie miało jakie drewno abo płot abo pokład uczyniony za którym się pnie ku górze wysoko. Palladius lekarz jeden powiada, iże nasienie w jednej bani jest różne, abowiem to które jest przy samej szypułce jest lepsze niż wierzchnie, po tym nie tak dobre w pośrodku, a które jest na dole baniej, to jest mniejszej dobroci, a jest grubsze i też szersze. Ty banie bywają chowane a nie ruszane z rozdża aż do samej zimy aby się nasienie tym lepiej dostało, a potym onyż banie zebrane po wtóre na słońcu suszą.

B

Nasienie tych bań jako pisze Serapio jest chłodzące.

C

Włosności samych bań te są: naprzód bania tak świeżo stłuczona, iż będzie z niej jakoby plastr, który gdy przyłożysz na wrzedzienice abo na wzdęcie ciała, które bywa z zapalenia, uzdrawia.

D

Też sok wyciśniony z banie a z różanym olejkiem zmieszany, bolenie uszu, które z zapalenia przychodzi oddala, a zwłaszcza dzieciom lekarstwo jest przezpieczne.

E

Bolenie też głowy z gorącej przyczyny i opuchlinę która bywa pod oczyma spędza i podagrę uśmierza, gdy tym będziesz mazał.

F

Też banie uwarzone w wodzie a potym ku onej wodzie przymieszaj miodu a soli oczkowatej, a komu się dasz napić, będzie miał stolce.

G

Gdy z banie wyjmiesz nasienie, a nalejesz wina, a dasz temu tak stać przez noc i przez dzień, a onego wina dasz się napić komu, tedy będzie miał purgację.

H

Sok też bań boleść zębów uśmierza gdy w uściech chwilę będzie trzymany, a gdy ktemu sokowi przyłożysz różanego olejku, a tym namażesz miejsce wątroby i serca, tedy takie namazanie oddala zbytnią gorącość w febrach.

I

Też sok baniowy z ośrodka białego chleba zmieszany a jako plastr uczyniony, jest użyteczny naprzeciwko podagrze i herzipile, to jest wrzód z kolery bardzo bolący leczy.

K

Czynią też popioół z skórek baniowych, który proch goi rany na członku tajemnym męskim.

L

Nasienie baniowe ma moc wysuszającą, które gdy będzie na proch starte, a będziesz zasypował onym prochem rany złych krost, wysusza je mocnie i goi.

M

Też w karmiach nasienie baniowe pożywane żołądek odmiękcza i pragnienie odejmuje i wątrobę zapaloną chłodzi.

====================================================================================

UWAGA OD JB: stosować szczególnie ostrożnie! Kiedyś nabawiłem się poważnych dolegliwości żołądkowych (mdłości) zjadłszy pestki dyni z gotowanymi buraczkami.

Pestki dyni należy zakupić niełuskane. W celu wyłuskania wnętrza prażymy je na suchej patelni.

==============================================================================

 

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.