Biała gorczyca

gorczyca białaEruca, Weisser senss

Marcin Siennik, Zielnik, Księgi pierwsze, Część pierwsza, Rozdział 76

A
Gorczyca biała jest świadoma we wszem. Jedna jest ogrodna a druga polna. Domowa gorczyca jest zagrzewająca i odwilżająca w wtórym stopniu, a wszakoż polna jest mocniejsza.
B
Domowa gorczyca często jedzona od ludzi czyni skłonność ku jurności.
C
Czynią z domowej gorczyce przysmaki w której ryby i mięso maczają. Daje chęć ku jedzeniu i smak a wilgości flegmiste w głowie wysusza.
D
Platearius powiada o gorczycy iż naprzeciwko paraliżowi jest dobra i na przeciwko zadzierżeniu uryny i naprzeciwko rzezaniu kiedy ją z cebulą uwarzysz w wodzie a onej wody osłodziwszy miodem dasz po ranu pi.
E
Też ziele samo gorczyczne w winie uwarzone a na krzyż przyłożone ciepło czyni bujność cielesną, takież i nasienie stłuczone na proch a zmiodem zmieszane przaśnym – przyłóżże na krzyż abo na nyrki, czyni skłonność ku rzeczam cielesnym.
F
O tymże też świadczy Galenus, iże gorczyca czyni pomnożenie w męskim nasieniu i wiatry w żyłach, a tak i prędkość ku cielesnym rzeczam. Jedno iż porusza bolenie głowy. Ale kiedy gorczycę z laktuką będziesz przyprawiał, tedy odejmiesz jej jadowitość zbytnią. Tenże Galenus powiada, iż gorczyca biała ma moc zagrzewającą i wysuszającą i temu mamy wierzyć iż tak jest, bo tego doświadczamy skutecznie w zimnych a w wilgotnych niemocach.

=====================================================

Jeśli nie masz czasu, ani możliwości hodowania lub samodzielnego zbioru gorczycy i nie chce Ci się stać w zatłoczonych sklepach możesz ją kupić przez internet!  Jeśli po kliknięciu tego linka kupisz jakikolwiek produkt z tego sklepu, zostanie mi naliczona niewielka prowizja, na której nic nie tracisz. Warunkiem jest jednak wejście do sklepu poprzez kliknięcie powyższego linka.

Patrz także Programy partnerskie w których uczestniczę.

 

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „Biała gorczyca