Cynamon

cynamonCalsia odorifffera, Cyment rynden

Zielnik Siennika, Księgi pierwsze, Część wtóra, Rozdział 14

A

Jest ciepły w wtórym stopniu a suchy w trzecim. Kosztując smakiem obierz dobry cynamon. ma moc potwierdzającą mózg swą rzeźnością i też stulającą swą lipkością. Jest dobry naprzeciwko mdłości żołądkowej która przychodzi z zaziębienia. Dany proch cynamonu z prochem polnego kminu w karmiach abo w polewce.

B

Też barzo przystoi, iżby cynamon był mieszany w szatsze, abowiem chciwość ku jedzeniu pobudza. A gdy ij kto żuje, czyni w uściech wdzięczne wonie.

C

Też cynamon tarty z różaną wódką a z małmazją i z trochę winnego octu, szafranu tartego przyczyniwszy jest bardzo dobre lekarstwo na serce czasu mdłości maczając w tym szarlat albo facelat a przykładać na serce; oddala mdłość i gorącość serdeczną.

D

Też Dioskorides pisze: cynamon, który z czarności ku rumianości pochodzi ma własność subtelną przyciągającą, otwierającą zagniłości z próchnienia każdego w ciele broniącą i odwilżającą. Przez dziesięć lat może być cynamon chowany. Jest rozmaity rodzaj cynamonu, ale ten jest najlepszy.

E

Galenus w księgach karmi pisze, iż cynamon zagrzewa żołądek i wątrobę posila, rzecz przyrodzoną paniam znamienicie porusza w polewkach z małmazją pożywany, szafranu trochę przyczyniwszy.

F

Też cynamon ma własność kto z nim często jada, potwierdza wzrok, mdły wyjaśniając i posilając.

==============================================================

Jeśli nie chce Ci się stać w zatłoczonych sklepach możesz kupić cynamon przez internet!  Jeśli po kliknięciu tego linka kupisz jakikolwiek produkt z tego sklepu, zostanie mi naliczona niewielka prowizja, na której nic nie tracisz. Warunkiem jest jednak wejście do sklepu poprzez kliknięcie powyższego linka.

Patrz także Programy partnerskie w których uczestniczę.

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.