Gałban

galbanGalbanum

Marcin Siennik, Zielnik, Księgi wtóre, Rozdział 70

A
Jest Galbanum guma, to jest klij. A które jest jasne a podobne białemu kadzidłu a lipkie, to jest nalepsze woniej przykrej a mocnej. Mieszają galbanum z żywicze i z bobową mąką. Galenus pisze, iż Galbanum jest klij jednego drzewka, ma własność odmiękczającą i też rozpędzająca twardości, i zagrzewająca, roście w Syriej.
B
Serapio pisze, iż jest użyteczne naprzeciwko dychawicy, co go dwa złote zaważą, z miękiem jajem dawszy wypić.
C
Też naprzeciwko zginałej pamięci kadzenie tym klijem potwierdza pamięć.
D
Też macice podniosłą ku górze białymgłowam ściąga na dół, gdy tym galbanem będzie okadzona na dole.
E
Też naprzeciwko niemocam śledziony, to jest naprzeciw twardościam, gdy Galbanum będzie w ocet namoczono przez trzy dni, potym czwartego dnia przywarz a przecedź, przylej k’temu oliwy a trochę wosku, i rozpuść to społem na rynce a zmieszaj. A to już będziesz miał plastr, którego wziąwszy trochę rościęgnij na zamesz, a przyłóż na zatwardziałą śledzionę po ranu i na noc przez kielko dni, aż się podtym twardość rozejdzie.
[F]
Też chrobaki glisty w żywocie zabija i wypędza, uczyniwszy z niego trzy piłułki, tak wielkie, jako De aloe loto, i dać je połknąć po ranu, a nie jeść po nich w pięć godzin.
G
Galbanum z octem a z siarką zmieszane piegi i flaki z lica zgania, i też jadowi się przeciwi z mirrą a z winem pite.
H
Też umarły płód z żywota wyrzuca, z winem albo z bylicową wódką pite, i też galbanum z octem a z rzodkwią zmieszany, albo w moździerzu stłuczony, a tym namazuj krosty gnojące, albo świerzb zgoisz.
I
Też na bolenie zębów i komu zęby próchnieją, dobrze dzierżeć w uściech galbanum dla utwierdzenia ich i dla uśmierzenia bólu.

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.