Imbier

imbirZinziber, Ingber

Zielnik Siennika, Księgi pierwsze, Część wtóra, Rozdział 24

A

Imbier jest ciepły w trzecim stopniu a wilgotny w pierwszym. Roście imbier za morzem, a zwłaszcza w Indjej.

B

Wino w którym by był uwarzony imbier z figami suchymi i z ro[d]zynkami jest pomocne naprzeciwko ciężkości piersi i naprzeciwko kaszlowi który z zimnej przyczyny pochodzi.

C

Też proch imbirowy z figami zmieszany a utłuczony w moździerzu jest też użyteczny na przeciwko tymże przerzeczonym chorobom.

D

Też gdy uwarzysz imbier w winie z kminem a tego się napijesz, boleści żołądkowe i inszych wnętrzności uśmierza, które z wiatrów ostrych bywają, a burzenie w nim czynią.

E

Też proch imbirowy na bawełnę wpuszczony, a kto ma wydymanie i chciwość na stolec bez uczynku, przyłóż tę bawełnę i z tym imbirem na stolec, odejdzie ta choroba.

F

Też w ten czas gdy który człowiek padnie na ziemię dla niemocy S. Walante[g]o włóż mu tartego imbieru na nos dla kichania jest bardzo pomocne na tę chorobę.

G

Też imbier z miodem przyprawiony jest więcej zagrzewający niźli z cukrem przyprawiony, aczkolwiek oboj jest dobry tym którzy są zimnego a flegmistego żołądka.

=================================================================

Jeśli nie masz czasu, ani możliwości hodowania (w doniczce!) imbiru i nie chce Ci się stać w zatłoczonych sklepach możesz go kupić przez internet!  Jeśli po kliknięciu tego linka kupisz jakikolwiek produkt z tego sklepu, zostanie mi naliczona niewielka prowizja, na której nic nie tracisz. Warunkiem jest jednak wejście do sklepu poprzez kliknięcie powyższego linka.

Patrz także Programy partnerskie w których uczestniczę.

 

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.