Jałowiec

jalowiecIuniperus, Wachandelber

Zielnik Siennika, Księgi pierwsze, Część pierwsza, Rozdział 107

A

Ciepły i suchy jest jałowiec w trzecim stopniu. Jagody jałowcowe pospolicie w receptach mają być rozumiane. Ma moc jałowiec rozpędzającą i trawiącą. Biegunkę zastanawia, która przychodzi z ostrego a z mocnego lekarstwa które przylip[i]a [się] do żołądka a tak ustawiczną purgacją a szkodliwą czyni. To jest gdy uwarzysz jałowiec w wodzie a onej wody dasz się napić ciepło ocukrowawszy ją. Abo uwarzywszy jałowiec w wodzie, a z onej wody uczyń wannę w której siedzieć ma chory do samego pępka.

B

Wino w którym by wrzał jałowiec z kosaćcowym korzeniem jest dobry tym, którzy z ciężkością urynę puszczają abo gdy tej puścić nie mogą i też kolikę wypędza z subtelnych jelit bardzo dobrze.

C

Też olejek jałowców jest wyborny naprzeciwko qwartanie, która z melankoliej przychodzi, to jest, gdy dasz olejku jałowcowego pół dragmy w jakimkolwiek piciu abo w potrawie a potym tymże olejkiem namazuj miejsce bolące i dymiona dla ciężkiego puszczania wody.

D

Też naprzeciwko S. Valantego niemocy namazuj grzbiet jałowcowym olejkiem uznasz pomoc i pulsy u rąk też masz namazać, a to przed tym godzinę niźli ma być [ta niemoc].

E

Olejek też jałowców jest dobry tym którzy mają kamień w mecherzu, gdy tego wpuścisz w korzeń sikawką.

F

Jest też dobre na dychawice to lekarstwo uwarzywszy jagody jałowcowe z figami z lakrycją w winie, a ocukrowawszy daj pić po ranu, Plateariusz powiada.

G

Olejek też jałowców zmieszany z olejkiem słodkich migdałów a temi olejkiem przed ogniem namaż piersi, czyni wolne oddychanie i bolenie piersi oddala.

H

Też olejek jałowcowy jest dobry naprzeciwko boleściom stawowym.

I

Wino w którym by wrzał jałowiec tedy to wino wypędza nieczystości z żołądka i też macicę czyści i bolenie ich uśmierza.

K

Gdy też uwarzysz jałowiec z bylicą w wodzie przyłożywszy kosaćcu, tym sobie naparzaj macicę boleść jej odejmuje i niemoc jej przyrodzoną wywodzi.

L

Też olejek jałowców jad tłumi i wyciąga z rany abo z miejsca ukąszonego od jadowitego zwierzęcia, kiedy nim miejsce namażesz, Awicenna powiada.

============================================================

Patrz także Czasy zbierania ziół…

============================================================

Jeśli nie masz czasu, ani możliwości samodzielnych zbiorów jałowca, możesz go kupić!

Jeśli po kliknięciu tego linka kupisz jakikolwiek produkt z tego sklepu, zostanie mi naliczona niewielka prowizja, na której nic nie tracisz. Warunkiem jest jednak wejście do sklepu poprzez kliknięcie tego właśnie linka. Programy partnerskie w których uczestniczę.

 

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.