Jedwabne śliwki

jedwabne śliwkiMixaria seu Sebestena, Leymberlein

Marcin Siennik, Zielnik, Księgi wtóre, Rozdział 31

A
Jujuby i sebestieny są owoce ciepłe i wilgotne, a zwłaszcza jujuby mają własność oddalania ostrości krwie, która bywa z obfitości kolery. Służą też dobrze piersiam, płucam, boleściam nerkowym, mecherzowi. Jedno, iż żołądkowi nie są dobre, abowiem mały pokarm z siebie dają a z trudnością się trawią, w flegmę się obracając.
B
Serapio. Sebesten są miernie w ciepłości i w zimności, odmiękczają żywot tym, którzy miewają gorączki i naprzeciw kaszlowi, który z gorącości przychodzi są dobre.
C
Rymę też ciepłą i gorącość uryny oddalają, która z ostrej wilgości kolerycznej bywa.
D
Też aptekarze z tego zamorskiego owocu sebesten rzeczonego czynią bardzo wdzięczny i użyteczny lektwarz, który tym imieniem zową, to jest Electuarium de Sebesten, pospolicie doktorowie dają ten lektwarz ludziom, którzy mają febrę trzeciaczkę. A nawięcej dzieciom i paniam brzemiennym, bo rzecz jest nieprzykra, może być dany tak z cukrem albo z wodkami, z mleczową, z podrożnikową, z boragową. Miara jego uncja cała, a to młodemu człowiekowi, ale staremu dziesięć dragm możesz dać. A wszakoż oto masz receptę do apteki na febrę tercianę: weźmij elektuarium sebesten siem dragm, electuarium de succo rosarum, dwie dragmie, miodu różanego pół uncjej, wodki podrożnikowej, boragowej, mleczowej równo po uncjej, uczyń trunek, dajże to na świtaniu ciepło wszystko razem wypić. Może usnąć, jedno się nie pocić, a w sześć godzin po tym jeść. Ale nie tego dnia ma być brano to lekarstwo, kiedy jest febra, ale kiedy jej nie masz.

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.