Kapusta

kapustaCaulis, Kraut

Marcin Siennik, Zielnik, Księgi pierwsze, Część pierwsza, Rozdział 48

A
Kapusta ma wilgotność w liściu swoim, a jest trojaka: domowa, leśna i morska. Leśna ta jest nawiętszej gorzkości a ostrości a tak ku jedzeniu mało pożyteczna abowiem czyni krew grubą i nadyma żołądek i darcie w żołądku czyni. Kapusta domowa jest odwilżająca, ale kiedy ją przewarzysz, tedy ma moc wysuszającą bardzo mało tuczności daje, krew się mnoży z kapusty niedobra, a wszakoż kapusta świeża na tłustym mięsie wołowym użyteczniejsza i lepsza bywa.
B
Kapusta też domowa uśmierza boleści.
C
Popiół też kapustny jest cierpnący a mocnie wysuszający.
D
list też kapusty domowej przyłożony na wrzedzienice boleść uśmierza
E
Sok też kapustny z winem pity z rodzynkami drobnemi żółtą niemoc oddala i śledzionę natwardziałą miękczy, urynę obficie pędzi.
F
Też nasienie kapustne tarte a z wodą piołynkową ku piciu dane glisty w żywocie u dziecięcia zabija.
G
Popiół też z korzenia kapustnego dany z wódką graminis która jest w aptece kamień kruszy i wypędza z człowieka.
H
Kapusta też ogrodna trochę niedowarzona odmiękcza żywot i stolce czyni. Dioszkorides świadczy. A gdy ją bardzo przeważysz, tedy zasię żołądek zatwardza i obciąża. Izaak Żyd powiada: kapustę być suchej i zimnej własności.
I
Kapusta też którą lecie zbierają spaleńszą krew czyni, niźli kapusta, którą zimie zbierają. Bowiem kapusta zimie zbierana więcej odmiękcza żywot i sto[l]ce czyni i urynę pędzi, a zwłaszcza sok i polewka kapustna.

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.