Kmin biały

kmin-bialyPseudo Ameos, Ammey
Zielnik Siennika, Księgi Pierwsze, Część pierwsza, Rozdział 10

A
Kmin ten jest ziele, którego nasienia używamy w lekarstwie, jest to ciepłe i suche w trzecim stopniu.
Jest dobry ten kmin na przeciwko boleściam, które pochodzą z wiatrów w żywocie, a pobudza urynę i rzeczy przyrodzone białym głowam, warzony w winie abo w prostej wodzie. A gdy to panie będą pić, tedy przydą ku zdrowiu.
B
Sok te[g]o kminu z miode[m] zmieszaj – zabija robaki w żywocie, które zową Ascarides i insze robaki, które się płodzą z flegmy grubej.
C
Też czyści żyły, które są między wątrobą a żołądkiem. A tak jest dobry tym, którzy z boleścią a rzezanim wodę puszczają a tak ten kmin warzony z sporyszem zielem, z nasieniem włoskiego kopru, z nasieniem piotruszczanym, z miechunkowym, szparagowym – warzyć to w wodzie, a osłodzić miodem. Potym pić jako i pierwsze syropy.
D
Ten kmin warzony z jelenimi języczki i z listkami sene[su] i z nasieniem piotruszczanym, włoskiego kopru, bruscu i sparagowymi nasieniem i też z rodzynkami i z lakrycją w wodzie, a potym ocukrować. Pijże ten syrop po ranu. Ten syrop quartanę wypędza z człowieka, kto ji pije po ranu ciepło po trunkowi. A po wypiciu tego syropu weźmi ty piluły massy piluł de Reubarbaro też pół dragmy, diagridy trzy ziarnka, mastiki jedno ziarnko, uczyń piluły panie Aptekarzu z syropem jelenich języków w liczbie dziewięć, a po tych pilułach nazajutrz abo trzecie[g]o dnia weźmi metridatum dragmę jedne abo dwie dragmie z winem ciepło na czczo abo z wodą szałwiową.
E
Też ten kmin uwarzysz z mąką pszeniczną trochę miodu przyłożywszy. Kto ma trąd na licu albo siność, tedy tym pomazuj [trąd] zginie.
F
Też kurzenie z białego kadzidła a z soku tego kminu czyści macice.
G
Też kmin warzony z miodem czystym i z prochem kosaćcowym zmieszaj ty rzeczy, pij z wodką matki bożej włosów – jest pomoc tym, którzy w piersiach ciężkość mają i tym, którzy mają w piersiach flegmę lipką i też krew zsiadłą.
H
Też uwarzenie te[g]o kminu z miętką a z gałganem uśmierza brzydkości i wracanie.

================================================================

Jest to kmin rzymski, w odmianie białej (przyp. JB).

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.