Konop

konopCannabis, Hanff

Marcin Siennik, Zielnik, Księga pierwsza, Część pierwsza, Rozdział 46

A
Konop jest ciepła i sucha w wtórym stopniu. Nasienie konopne jest więczszej wagi, niźli samo ziele, które ma wielką moc wysuszającą, też ma moc rozpędzającą opuchliny w wiatry, przeto nasienie konopne jest dobre na opuchliznę żywota, która bywa z zimnej przyczyny. A mleko uczyniwszy gęste z siemienia konopnego, wysusza nasienie przyrodzone mężczyznam. A niektórzy wyciskają sok z siemienia wpuszczony ciepło w ucho – boleść odejmuje i uśmierza. Serapio powiada, iż gdy korzenie konopne świeże będzie uwarzone z korzeniem wysokiego ślazu a z psinkowym, a potem stłuczesz a uczynisz plastr a przyłożysz na wrzedzienice albo na bolączkę bolącą a zapaloną – bardzo jest użyteczne.
B
Też olej z konopnego nasienia wpuszczony w bolące ucho boleść uśmierza.
C
Też gdy kto wyciąnie sam sok z nasienia konopne[g]o a pożywa go, tedy czyni boleść głowy.
D
Też listki konopne z bożym drzewkiem w ługu warzone są pożyteczne ktoby się mył tym ługiem, tedy włosy długie czyni i głowę bardzo czyści.
E
Siemię tego ziela jeść się nie godzi, iż trudne jest ku strawieniu. Ale polewka z niego służy dobrze głowie iż mózg twierdzi.
F
Też sok wszystkiego ziela wpuszczony ciepło na ranę ból uspokaja.
G
Też ktoby się objadł siemienia konopnego a stąd by miał niejaką chorobę, tedy się ma napić wody z miodem a z octem uwarzonej abo siropum acetosum (w aptece mają) odejdzie niemoc, to jest boleść wnętrzna i boleść głowy, która bywa dla dymów wstępujących w głowę z żołądka z tego siemienia konopne[g]o.
H
Też uwarzywszy nasienie i korzenie ko0nopne z blajwasem a z olejkiem różanym stłucz te rzeczy społem a potym onego przykładaj na bolączkę – uznasz pomoc.

==========================================

Żeby było jasne: wszelkie komentarze zwolenników legalizacji narkotyków nie będą umieszczane! Proszę się nie trudzić.

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.