Koriander

kolendraCoriandrum, Korioander

Marcin Siennik, Zielnik, Księga pierwsza, Część pierwsza, Rozdział 39

Koriander jest ziele, którego ziela nasienie pospolicie pożywamy w lekarstwie. A jest zimne w pierwszym stopniu a suche w wtórym – według Awicenny.
A
Serapio ten powiada, iżby sie więcej skłaniało ku zimności, takież i Galienus mówi, ale Dioszkorides inaczej mówi, abowiem powiada, żeby miało być zimnego przyrodzenia.
B
Sok koriandrów jest dobry na bolączki gorące gdy octu a soku rojownikowego przymieszasz, a tego przyłożysz na bolączkę, abowiem chłodzi i ból odejmuje. I też opuchlinę i boleść członku tajemnego u mężczyzn.
C
Też koriander przyprawiony z octem a gdy go pożywasz trochę po obiedzie, broni dymom wstępować w głowę.
D
Też prochu koriandrowego z sokiem babczanym zmieszanego a z wodką babczaną, gdy się kto napije kilo razów, tedy który ma biegunkę zastanawia ją.
E
Też sok koriandrów z octem zmieszany na piekielny ogień dobry, który bywa w ciele.
F
Też nasienie jego z wodką babczaną pite od paniej zastanawia jej przyrodzoną niemoc i też inszą biegunkę – jest rzecz doświadczona. Pandekta mówi cap: de Coriandro. Koriander świeży jest zbytnie zimny a czyni omdlenie i zmilknienie głowy, abowiem gdy go kto wonia abo pożywa nie dopuszcza dymu wstępować w głowę z żołądka a to iż zaciska ji swoją zimnością a tak jest dobry tym, którzy miewają częste bolenie głowy i temu któryby się nie chciał upić i tym, którzy cierpią Św. Walantego niemoc.
G
Też woda, w której by wrzał koriander ocukrowawszy ją ktoby ją pił czyni takiemu niezwód i nasienie mężczyznam wyszusza.
H
Też sok koriandrów w nos wpuszczony krew zastanawia z nosa abo samą wonią.
I
Też sok jego z sokiem rojownikowym a z octem a z ośrzodką chlebową zmieszawszy, a tego przyłóż plastru na wrzód bolący a zapalony, pomaga znamienicie.
K
Sok też koriandrów zmieszawszy z mlekiem abo z blajwasem abo z olejem różanym a tego przyłóż na wrzód abo na zapalenie – wyciągnie ogień i boleść odejmuje – Serapio powiada.
L
Też koriander przyprawiony z cukrem jako bywa w aptece jest dobry naprzeciwko głowy zawracaniu, które bywa z dymu gorącego abo flegmistego.
M
Też sok jego wpuszczony w oko uśmierza boleść oczu
N
Też gdy proch koriandrów będzie pit z borakową wodką, oddala drżenie serdeczne.

================================================================

Jeśli nie masz czasu, ani możliwości hodowania lub samodzielnego zbioru kolendry i nie chce Ci się stać w zatłoczonych sklepach możesz ja kupic przez internet!  Jeśli po kliknięciu tego linka kupisz jakikolwiek produkt z tego sklepu, zostanie mi naliczona niewielka prowizja, na której nic nie tracisz. Warunkiem jest jednak wejście do sklepu poprzez kliknięcie powyższego linka.

Patrz także Programy partnerskie w których uczestniczę.

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.