Krwawnik

krwawniMillefolium, Schaffgarben

Marcin Siennik, Zielnik, Księgi pierwsze, Część pierwsza, Rozdział 131

A
krwawnik jest listu podobnego pieprzu ptaszemu, kwitnie biało.
B
Sok tego krwawniku rany spaja i opuchliny w nich broni.
C
Sok krwawników z piretrum uwarzony – tą wodą płucz sobie zęby dla boleści ich. A możesz k’temu octu przyczynić. Dioszkorides z powieści Pandekty mówi.
D
Też sok krwawników jest dobry na ciężkie puszczanie wody, i też na kamień, zmieszawszy ji z octem, a napijać sie go trunek. Pand[ekta], Galienus powiadają w szóstych księgach o jednostajnych, kapitulo o krwawniku, pisząc Galienus mówi, iż ma moc tak bardzo wysuszającą, iż rany stula mocnie, i też na piekielny ogień jest wielką pomocą.
E
Też sok krwawników z sokiem rozchodnikowym, a z trochą octu zmieszany społem, a to przykładać na piekielny ogień. Plinius powiada, iżby to ziele rosło na wilgotnych miejscach, około błot.
F
Też plastr uczyniony z krwawniku, z bluszczu, stłukłszy ty rzeczy społem, a k’nim octu przymieszawszy i trochę piretrum, a tak kogo zęby bolą, przyłóż tego na czeluść abo na ząb, abowiem uśmierza ból mocnie.
G
Też uczyń plastr z krwawniku, z babki, z pokrzywy, i z octem, a z oliwą, a to społem stłukłszy, przyłóż na pulsy u rąk i też u nóg we 2 godzienie przed febrą – wypęda ją z ciała.
H
Też woda, w którejby był warzony krwawnik z babką, z różą, a z moszenkami, a tego sie napijaj, abowiem zastanawia każdą biegunkę i krew ze wszelkiego miejsca płynącą. Abo tak uczyń plastr, stłukłszy krwawnik z babką, i z tymi moszenkami, a potym przydaj k’nim białek jajeczny, a tym żywot niżej żołądka obwiń – chceszli zastanowić czerwoną niemoc.

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.