Którym obyczajem mają być bańki stawiane

ktorym obyczajem maja byc banki stawianeKtórym obyczajem mają być bańki stawiane, a k’czemu które miejsce służy, a to jest literami znaczono.

[A]
Kto ze krwie wodnej a rzadkiej chorzeje, temu bańki dobrze służą, gdyż im łatwiej rzadką ciągnąć, niźli gęstą. Bo tylko zaskórną przyssać mogą. Przeto kto jest ciała gładkiego, płci jasnej, ten też krew mierną ma w sobie; a jeśli ją bańkami czyścić chce, taki wiele dobrej jako i złej pozbędzie, a stąd więcej szkody, niż pożytku weźmie. Przeto komu gęsta a zgorzała krew wadzi, musi szerokim puszczadłem skórę dać siec chceli się jej pozbyć. Wszakże z nią i dobrej pozbędzie. O tym Avicenna pisze w części czwartej ksiąg pierwszych rozdziału dwudziestego.
[B]
Też bańka lepiej ciągnie krew, gdy się ciało dobrze w łaźni zagrzeje, niźli tak na suszy, a k’temu, gdy będzie miejsce puszczadłem głęboko posiekano.

BANIEK STAWIANIE GDZIE KTÓRE SŁUŻĄ A CO POŻYTEK ICH SŁUSZNE PUSZCZANIE CZYNI I CO NIESŁUSZNE SZKODZI.

[C]
Bez pilnej potrzeby a nagłej choroby żaden człowiek nie daj sobie żyły zaciąć, ani baniek stawiać z tego członku w którego członka znamieniu miesiąc wypełhnia swój bieg przyrodzony.
[D]
Gdy dobry czas krew puszczać, tedy też dobrze bańki stawiać, bo w tym nie masz żadnej różności, tylko iż przed pełnią krew, a bańki po pełni; to oboje słusznie i pożytecznie bywa puszczano.
a. Naprzód bańki które bywają stawiane od niektórych ludzi na ciemieniu są niepożyteczne, a to iż głowę mdlą, rozum i baczenie przyrodzone każą.
b. Bańki pod gardłem, to jest pod brodą stawiane są dobre naprzeciw zębowemu boleniu i też gardłowemu, policzkowemu i wszystkiej głowy bolenie umniejszają.
c. Też bańki pod piersiami stawiane zbyteczne płynienie krwie nosem i białymgłowam swoją rzecz stanowią (nie trzeba ich siekać).
d. Też bańki niżej troszkę dymion postawione są użyteczne ku roztargnieniu puchliny i każdego wrzodu strojów męskich i też wrzedzienic udów i zupełnych nóg.
e. Też bańki nad kolanami stawiane ciągną krew gorącą ze wszego ciała i też wrzedzienice wszelkie od niej giną.
f. Też bańki na łystoch postawione krew przeczyściają i swoją rzecz białym głowom poruszają.
g. Też bańki nad kostkami stawiane swoją rzecz białym głowam poruszają i na przeciw dennej niemocy pomoc dają, takież i podagrę leczą.
h. Też bańki na samym wierzchu głowy postawione dają pomoc naprzeciw zaćmieniu ocznemu i każdej niemocy ich; także naprzeciw oszaleniu są doświadczone; jedno tylko pamięć mdlą.
i. Też bańki w tyle głowy postawione oczo[m] bardzo pomagają, krosty, które bywają w dziąsłach, w uściech giną, ciężkość brwi i cuchnienie ust oddalają.
k. Też bańki na studzienkoch postawione bolenie ramion i szyje odejmują.
l. Też bańki pod samemi łopatkami postanowione ciężkość piersi i bolenie ich uśmierzają.
m. Też bańki nad łokciami u rąk postawione ciężkość piersi i bolenie ich uśmierzają.
n. Też bańki nad nerkami postawione to jest na krzyżu, wrzedzienice udów i nóg boleści ich, takież bolenie krzyżów i męcherza oddalają.
o. Też bańki na biodrach przystawione ze wszystkiego ciała krew wyciągają, a tak przyrodzoną chorobę białym głowam poruszają i wszystko ciało czyścią.
p. Też bańki pod siedzenim przystawione krostam które się na biodrach czynią i też na półdupkach są użyteczne.
[E]
Bańki nie mają być stawiane wnet po nastaniu ani na schodzie księżyca, ale pod pełnia a po pełni, abowiem tego czasu krew i insze wilgości sa wietszej obfitości, niźli skoro po nastaniu albo na schodzie księżyca.
[F]
Też bańki mogą być w potrzebie dzieciom we trzech leciech stawiane i we dwu leciech siekane, ale dalej Avicenna nie radzi, to jest w roku dziecięciu.

banki-a-laznia

[G]
O tym też wiedz, iże łaźnia ma różność od baniek, abowiem gdy chcemy wilgości wypocić, tedy w ognistych znamionach ma być, to jest w Skopie, we Lwie, a w Strzelcu. Ale gdyby chciał suchość ciała odmiękczyć i odwilżyć, tedy w wodnych znamionach, to jest w Raku, w Niedźwiadku i w Rybach będzie pożyteczniej.

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.