Lazur

Lapis Lazuli. Lazur stein

Marcin Siennik, Zielnik, Księgi trzecie, Rozdział 30

[A]
Gdy będzie na proch starty ten kamień, tedy odmieni złe wilgości ku ich przyrodzonej naturze. Z czego się włosy na powiekach mnożą.
[B]
Moc jego jest, iże od niego włosy na powiekach rostą, moc jego jest, która wyszusza i ochładza powieki, z których włosy opadają dla niejakich wilgości jadowitych.
[C]
Gdy będzie zawieszon na dziecięciu, tedy oddala od nich bojaźń, a czyni włosy kręczone. Ma moc zapalającą i gnojącą [gojącą?], a przeto brodawki traci.
[D]
Gdy ji kto weźmie przez usta, tedy melankolią wywodzi, krew czyści od wilgości zbytniej a gęstej, a jego miara to jest wiele go ma człowiek na jeden raz wziąć: od piętnaście ziarnek aż do 60, a to kiedy bywa w insze lekarstwa mieszan abo kładzion. Co czynią purgatią. Pomaga więcej boleści, która bywa w nerkach abo w krzyżoch, i dychawicy.
[E]
A gdy będzie wzięt przez trunek albo uczyniwszy z niego czopek, pobudza niewieście rzeczy przyrodzone.
[F]
Kto ji pić będzie, pobudza brzydzenie i wracanie, ale gdy będzie wymoczon, tedy to będzie od niego oddalono.
[G]
Awicenna powiada, iż serce posila.

==================================================================

Jeśli chciałbyś mieć kamień zwany Lazurem, możesz go kupić przez internet! Jeśli po kliknięciu tego linka kupisz jakikolwiek produkt z tego sklepu, zostanie mi naliczona niewielka prowizja, na której nic nie tracisz. Warunkiem jest jednak wejście do sklepu poprzez kliknięcie powyższego linka.

Patrz także Programy partnerskie w których uczestniczę.

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.