Lubszczek swojski

lubszczek swojskiLeuisticus, Heymisz Lybstockel

Marcin Siennik, Zielnik, Księgi pierwsze, Część pierwsza, Rodział 118

A
Jest lubszczek ciepły i suchy w 2 stopniu, nasienie z korzeni[e]m godzą się na lekarstwo, ale się liście nie godzi. Ma moc korzenie z nasieni[e]m pobudzającą uryny i otwierającą dróg i ścieńczającą.
B
Wino w którym by wrzało korzenie lubszczykowe z nasieni[e]m jego jest dobre ku piciu naprzeciwko zatkaniu śledziony i też wątroby z zimnej przyczyny. A gdy je uwarzysz w prostej wodzie, tedy ona woda będzie dobra tym członkam, naprzeciwko tym chorobam, które pochodzą z zimnej przyczyny.
Abo uczyń tym obyczajem syrop. Weźmi[j] soku jeleniego języku mniej dobrze, niźli pół kwarti, jakoby trzecia część kwarty soku piołynowego, pół kwarti główek chmielowych. Kwiatków borakowych [boragowych?], nasienia lubszczykowego, włoskiego kopru, piotruszczamego, każdego z nich po garści. Ro[d]zynków, korzenia bruscy, s[z]paragowego, reupontici z apteki, każdego z nich cztery dragmy, lakrycjej 2. dragmie. Ty rzeczy przetłuk[ł]szy nie bar[d]zo warz we dwu kwartu wody z trochą octu, a potym gdy połowica wywre, przecedziwszy ocukruj białym cukrem. A potym sie napijaj po ranu i wieczór po trunkowi ciepło, a wypiwszy ten syrop za kilko dni, tedy daj sobie uczynić do apteki ty to piłuły tak napisawszy na cedule:
Weźmi[j] massi piłuł de Mesereon, massi piłuł de lapide lazuli po połowicy dragmy, turbit pół szkropuła, imbieru ziarnka trzy, a uczyń piłuły w liczbie dziewięć z siropem jelenich języków. A nazajutrz dla posilenia weźmi[j] kołaczków Diaridis Salomonis abo diacaparis. Ty lekarstwa i kwartanę wypędza z ciebie, która przychodzi z strony zatkania śledziony.
C
Też proch z nasienia lubszczykowego zmieszany z prochem cynamonowym, z prochem gałganowym i też Reupontici, a tych prochów a z cukru uczyń troje, a przymieszaj jej w karmiach swoich, abowiem boleść żołądkową i inszych wnętrzności i śledziony oddala i wypędza. Plateariusz powiada.

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.