Majeran

majeranMaiorana, Maioran

Zielnik Siennika, Księgi pierwsze, Część pierwsza, Rozdział 136

 

A

Jest Majeran ciepły a suchy w trzecim stopniu. Ma moc potwierdzającą dla swej wrodzonej korzenności i rozpędzającą, trawiącą, wysuszającą i zagrzewającą barzo.

B

Gdy uwarzysz majeranu w winie z skoczkiem, z chlebem – jest dobre ludziom, którzy poczynają puchnąć i tym, którzy z ciężkością urynę puszczają jest użyteczne.

C

A gdy sok z liścia majeranowego będzie zmieszany z miodem, a tym namażesz miejsce zsiniałe pod okiem, rozpędza one krew ssiniałą a tak siność się rozchodzi.

D

Gdy też uczynisz czopek z majeranu, uwarzywszy go, a z białekiem wespołek stłukłszy włóż że ji do macice, chceszli rzecz przyrodzoną wywieść bez żadnej trudności.

E

Uczyniony też proch z majeranu i z trochę imbieru, z trochą piretrum zmieszany, to społem wstrzyknione w nos głowę czyści i potwierdza ją dobrze.

F

Wino w którym by był uwarzony Majeran kto je będzie pił, żołądek posila i trawienie dobre czyni. Abo też proch Majeranu w karmiach pożywany toż czyni.

G

Też majeran z czyrwoną lebiodką uwarzony w wodzie abo w winie w chuścianym woreczku, a potym ciepło przykładaj sobie na żywot – uśmierza mocnie boleść, która z wiatrów pochodzi, a gdy ji na głowę przyłożysz, reumę z zimnej przyczyny [pochodzącą] odpędza.

H

Też gdy uczynisz kurzenie z majeranu, z bylice, to jest uwarzywszy ty zioła społem a nad oną parą ma się pani naparzać, abowiem macice czyści, wysuszając nieczystości flegmiste w niej, abo też możesz tym zielem ciepło okładać macicę.

I

Też majeran stłuczony z octem a z trochą soli, a gdy tego przyłożysz na miejsce ukąszone od węża, wyciąga jad.

K

Też gdy uwarzysz majeran z liściem wysokiego ślazu, z mąką fenigreci, z nasieniem lnianem w winie albo w wodzie, a tego przyłóż na wrzedzienice – boleść uśmierza.

L

Też sok majeranu z miodem zmieszany a tym pomaży siekanie, która bywa przy bańkach, goi ony ranki iż nazajutrz nic nie będzie znać abo barzo mało siekania.

M

Gdy też prochu majeranu wstrzykniesz kilko razów w nos, głowę czyści bardzo dobrze, a tak S. Walantego niemoc oddala, paraliż i zakrzywienie ust i pół głowy bolenie, które z choroby z napełnienia głowy pochodzą – Serapio o tym powiada.

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.