Miętka

mietkaMenta, Mincz

Zielnik Siennika, Księgi pierwsze, Część pierwsza, Rozdział 133

 

A

Miętka jest ciepła i sucha w wtórym stopniu. Jest dwojaka abo trojaka. Jedna jest domowa, która nie barzo zagrzewa ani też potwierdza. Druga jest polna, którą zową kobylą miętką; ta jest nawiętszej mocy i więtszej ciepłości. A wszakże domowa więcej się godzi ku lekarstwam, niźli polna, a zwłaszcza sucha i zielona. Ma być suszona w cieniu. Przez cały rok może być tak chowana w swojej zupełnej mocy. Ma moc rozpędzającą, trawiącą z swej przyrodzonej ciepłości.

B

Ku pobudzeniu chciwości jedzenia uczyń szatszę z miętki, z cynamonu, z gałganu, trochę pieprzu, octu przyczyniwszy, bowiem stracenie chciwości ku jedzeniu, które przychodzi z strony wilkości zimnych wkorzenionych w ustach żołądkowych oddala.

C

Też sok miętki ogrodnej z octem zmieszany jest dobry naprzeciwko cuchnieniu z ust abo z dzięsł, gdy tym sobie usta wypłoczesz a po płókaniu ust po trzy[j] sobie dziąsł suchą miętką.

D

Też uwarzenie miętki z octem a z białkiem a w tym rozmocz chustę a przyłóż ją na żołądek abo na ustka żołądkowe, chceszli wracanie zastanowić.

E

Też wino w którymby była warzona jest dobre naprzeciwko omdlewaniu, gdyby nie było febry, ale gdyby była febra z gorącością, tedy sok miętki z trochę octu zmieszany, a po tym ugrzej grzankę a rozmocz ją w tym occie, którą trzymaj przed nosem i przed usty, abo sobie dziąsła pocieraj tą grzanką abo język abo wargi i na pulsy sobie też te[g]o przykładać i na skronie. Też możesz żwać miętkę a onę wilkość przełykaj.

F

Też miętka uwarzona z bylicą, z bożym drzewkiem przyczyniwszy k’nim trochę oliwy, tym pani ma naparzać macicę, jeśli ją chce wyczyścić z nieczystości flegmistych.

G

Też miętka z włoskim koprem uwarzona w winie z oliwą tego przyłóż paniej na piersi, którejby się mleko w piersiach zsiadło, rozchodzi się pod tym plastrem.

H

Też uwarz trzy garści miętki a polnej, kriakwie w winie, a tego ciepło przyłóż na żywot, bowiem kolikę mdli.

I

Też wino w którymby była warzona z jelenim językiem miętka z piołunkiem, trochą miodu czystego osłodziwszy, tego się napijaj – zatkanie wątroby i śledziony otwiera i też żyłki, którymi uryna pochodzi.

K

Też proch uczyniony z liścia miętczanego z mlekiem pity jest dobry na glisty.

L

Też tak sama miętka jedziona surowo cudną płeć dawa temu człowiekowi, który jej często pożywa, krew dobrą mnożąc.

M

Też sok miętczany jest dobry tym, którzy krwią plują, a nawięcej przymieszawszy k’niemu trochę octu, a ciepło dać na czczo wypić.

N

Też czoło pomazane tym sokiem bolenie głowy uśmierza.

O

Też gdy będzie miętka w winie uwarzona, tedy ono wino oddala złe wonie komu wychodzi z ust.

P

Jeśli chcesz zęby mieć białe i też iżby mocnie w dzięsłach stały, tedy przyczyń ktemu winu octu winnego, a tym sobie usta płocz często a będziesz miał dobre a mocne zęby.

Q

Też kogo wąż ukąsi, miętka z rutą z cebulą każdego po równo weźmi a stłucz wespołek, trochę soli przyczyniwszy, przyłóż na miejsce ukąszone – uleczysz.

R

Też miętka stłuczona z przaśnym miodem, z trochę octu zmieszana, jest bardzo dobre lekarstwo naprzeciwko ukąszeniu psa wściekłego, przykładając tego na rany.

=============================================================

Patrz także Czasy zbierania ziół…

=============================================================

Jeśli nie masz czasu, ani możliwości samodzielnego zbioru mięty pieprzowej i nie chce Ci się stać w zatłoczonych aptekach, możesz ją kupić przez internet! Jeśli po kliknięciu tego linka kupisz jakikolwiek produkt z tego sklepu, zostanie mi naliczona niewielka prowizja, na której nic nie tracisz. Warunkiem jest jednak wejście do sklepu poprzez kliknięcie powyższego linka.

Patrz także Programy partnerskie w których uczestniczę.

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.