Morwa abo drzewna jeżyna

morwaMerus, Maulber

Marcin Siennik, Zielnik, księgi pierwsze, Część pierwsza, Rozdział 138

A
Morwy źrzałe słodkie są, ale nie dojrzałe kwaśne, a tak doźrzałe są ciepłe a wilgotne, ale nieźrzałe tedy są zimne i wilgotne. Te jagody są pospolicie ogrodne na wielkich rzewach rosnące, stają się z czerwonych czarnymi gdy dojrzeją.
B
Te morwy mają moc rozpędzającą i trawiącą i też oczyściającą, sa dobre naprzeciwko ślinogorzowi i też komu czopek spadnie z miejsca swego.
Też na przeciw bólowi w gardle albo w żuchwach i przeciw wrzedzienicam w nozdrzach, przeciw takim chorobam uczyń taki elektwarz z którego czyń sobie płukanie ust tym obyczajem. Weźmij soku z morw abo elektwarzu Diamoron z apteki jedną uncję, wódki babczanej trzy uncje, octu, różanego miodku, każdego po połowicy uncji, zmieszaj te rzeczy społem a tym sobie płucz usta.
C
Też sok z morw słodkich dany ciepło ku piciu żywot otwiera i stolce czyni a nawięcej kiedy kto ma zatwardzenie żywota z zimnej przyczyny – tym uzdrowisz.
D
Też wino, w którym by były warzone te jagody, jelita czyści.
E
Sok z skórek tego drzewa wyciśniony abo wino, w którym by były warzone te skórki, robaki umarza w żywocie i precz je wypędza, abowiem skórki tego drzewa mają własność rozpędzającą i też trawiącą.
Morwy nieźrzałe mają moc zaciskającą dla swojej kwaśności.
F
Też gdy uwarzysz liście wespołek z skóreczkami morwowemi w winie z trochą octu, boleść zębową uśmierza gdy tym sobie będziesz płukać usta.
G
Też plastr uczyniony z liścia morwiego z oliwa stłukłszy je pospołu a gdy tego przyłożysz na miejsce sparzone od ukropu abo od ognia, nie jątrzy się potem.
H
Też gdy uwarzysz morwie z skórki z liściem, przyłożywszy k’nim liścia wnnego a kilko fig, warzże to w deszczowej wodzie, a tym sobie głowę myjaj, chceszli mieć czarne włosy.
I
Też sok morwi kwaśnych i liścia jego jest dobry na rany abo na rozpadliny, które bywają w uściech abo tam dalej w gardle i też na ślinogorz abo na zadawienie które bywa w gardle.
K
Jagoda morwia niedobra jest żołądkowi, abowiem wnet się obraca w żołądku, a nie trawi się dobrze. A przeto jeśli ich kto chce pożywać, tedy je ma jadać przed obiadem, bowiem po obiedzie więcej szkodzą; ludziom suchym nie tak są szkodliwe.
L
Suche a pieczone morwy zaciskają żywot a tak biegunkę zastanawiają. Awicenna o tym powiada.
M
Też morwy w deszczowej wodzie uwarzone zębową boleść uśmierzają kto tym sobie będzie płukał usta.

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.