Nostrzeg abo komenica

nostrzegMellilotum vulgare, Steinkie

Marcin Siennik, Zielnik, Księgi pierwsze, Część pierwsza, Rozdział 134

A
Nostrzeg jest ciepły i suchy w pierwszym stopniu. Ma w sobie cierpność z niejakiem rozpędzaniem, a także dlatego trawi i potwierdza i boleść uśmierza, a to tym obyczajem przyprawować.
Weźmij kwiatków nostrzegowych, kwiatków żółtych fiołków, liścia wysokiego ślazu, mąki z lnianego nasienia, mąki fenigreci, nasienia makowego. Ty wszystki rzeczy stłukłszy wespołek, zmieszaj z masłem rozpuściwszy, a uczyń plastr, który przykładaj na bolące bolączki abo wrzedzienice – odmiękcza je i rozpędza.
B
Też tenże plastr jest dobry na twardość śledziony i wątroby i też na ochrapienie piersi, gdy tego plastru na ty miejsca będziesz przykładał – uznasz pomoc.
C
Też sok nostrzegowy abo olejek jego ciepło wpuszczony w ucho bolenie oddala.
D
Też uwarz kwiatki nostrzegowe z piołynkiem, z majoraną, a w tym głowę naparzaj, abowiem bolenie głowy uśmierza.
E
Też uwarzenie kwiatków nostrzegowych z mąką fenigreci, z otrębami a z trochą octu. Uczyń z tego plastr, który przykładaj na wrzód, który bywa w stolcu abo na członku tajemnym męskim. Awicenna powiada.
F
Też wino, w którym by wrzało ziele, potwierdza żołądek i wiatry rozpędza, i zatkanie męcherza i nyrek wypędza.
G
Nasienie nostrzegowe kładzione w karmie, czyni smak i wonią dobrą.
I
Też sok nostrzegowy z sokiem celidoniej przyczyniwszy trochę prochu boli armeni, a tego napuiszczaj w fistułę i na kancer, abowiem wysusza ty to wrzody i goi.
K
Też nostrzeg w winie uwarzony z miętką z piołynkiem. Uczyń z tego plastr, który na żołądek przyłóż, bowiem boleść jego uśmierza.
L
Też gdyby sobie kto namazał sokiem ręce nostrzegowym, może nosić rozpalone żelazo przez żadnego obrażenia w rękach.
M
Też kwiatki nostrzegowe z nasieniem kopru włoskiego, uwarzone w winie – tego sobie przyłóż na chore oczy na noc, boleść uspokaja i oczy twierdzi.

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.