Opich

opichApium, Eppich

Marcin Siennik, Zielnik, Księgi pierwsze, Część pierwsza, Rozdział 12

A
Opich jest ciepły w pierwszym stopniu, a w wtórym suchy jest rozpędzające ziele opuchliny i otwarzające. A jest rozmaite: jedno jest domowe, a drugie polne, a trzecie wodne. W nasieniu tego ziela moc jest nawiętsza, które gdy który człowiek żuje, trącenie z ust oddala. Też jest dobre na wątrobną i śledziony niemoc tym sposobem:
B
Weźmij soku opichu dziewięć [nieczytelne] żek, jelenich języków, boragowych kwiatków każdego pół garści, korzenia mieczykowego, korzenia mietelcowego, s[z]paragowego z apteki, każdego równo dwa łuty, nasienia włoskiego kopru, piotruszczanego każdego po pół łutu, warzże ty rzeczy w wodzie aż do połowice, a potym przecedziwszy ocukruj. A tak to pij po ranu i w wieczór, a póty piłuły de Reubarbaro weźmij, a diarodon abbatis dla posilenia. A gdy będzie plastr uczynioń z soku opichowego, a z nasienia swojskiego kopru a ciepło przyłożysz na wątrobę abo przeciw śledzionie tedy nieczystości z tych członków bywają wypędzone i też odmiękczone.
C
Też sok opichowy z wróblem prosem i z złamykamień [łomikamieniem] i z nasieniem miechunkowym to ziele z nasieniem przerzeczonym uwarzone w winie, a ocukrowawszy, kamień kruszy w męcherzu, gdy kto tego pożywa.
D
Też opich warzony z bożem drzewkiem w ługu, a tym głowę zmyć parchowatą jest dobre lekarstwo.
E
Opich według powieści Galiena pobudza świętego Walentego niemoc, a tak panie brzemienne nie mają tego ziela pożywać ani w piciu, ani w myciu, abowiem to mdli otwór macic[z]ny a płód przed czasem wypędza, też to ziele sprawuje w ciele dziecięcym wrzedzienice i insze niemocy, które pochodzą z zagniłych wilgości, jako świerzby i parchy. A tak matki mając dziatki u piersi mają się strzec tego ziele wszelkim obyczajem dla tych i inszych niemocy, abowiem to ziele rozpędza wilgości wnętrzne i podnosi je ku głowie, a potym ony wilgości wchodzą w dziureczki główne, które napełniają a zaciskają. A tak stąd przychodzi Świętego Walentego niemoc tym dziatkam.
F
Też korzenie opichowe uwarzone z korzeniem włoskiego kopru w soku polnej ruty i w soku świniego mleczu. A potym gdy powre dobrze, przecedź a ocukruj, a to pij dla opuchliny, która pochodzi z flegmistej obfitości, a to też lekarstwo jest dobre i na żółtą niemoc, która pochodzi z zatkania wilkości niedobrej w żyłach i w wątrobie.
G
Też opich warzony w winie z nasieniem włoskiego kopru, z piotruszką z wróblem prosem, jest lekarstwo na ciężkie puszczanie wody, i też rzecz przyrodzoną pobudza paniam. A tak urynę pobudza, gdy przyłożysz licontriponisk tym rzeczam, a potym wszystko wespołek warz a pożywaj pijąc.

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.