Owies

owies3Owies

Avena, Haber

Marcin Siennik, Zielnik, Księgi pierwsze, Część wtóra, Rozdział 53

A
Owsiany pokarm rzedzi a miękczy żywot, skórne dziurki ku potowi otwiera, bolączki i ociekłości wszelkie rozpuszcza, fistuły goi, które bywają przy oczach i też świerzb, który bywa na powiekach goi. Cierpnością swoją, której maluczko ma, cieczenie trzewi zastanawia, gdy go przyłożysz prosto na trzewa. Gruca abo krupy owsiane ku jedzeniu są smaczne, dobrą tuczność dawają.
B
Też nasypać owsa w worek, a zarzawszy ji przyłożyć na lewy bok na śledzionę – twardość jej rozpuszcza a boleść uśmierza. Gryzienie byłoliby w żywocie – pokropić owies i kmin winem, a przygrzawszy tego obojga wsypać w woreczek a przykładać na brzuch. A ociekłości dny w stawiech i wszelkie twardości swą mocą miękczy. Mąkę owsianą zmieszać z winem, z fenum grecum, z sadłem kokoszym, a uczyniwszy jakoby plastr przykładać na miejsca twarde abo samym okładać.

===================================================================

Jeśli nie masz czasu, ani możliwości hodowania lub samodzielnego zbioru ZIELONEGO OWSA i nie chce Ci się szukać go w aptekach, możesz go kupić przez internet! Jeśli po kliknięciu tego linka kupisz jakikolwiek produkt z tego sklepu, zostanie mi naliczona niewielka prowizja, na której nic nie tracisz. Warunkiem jest jednak wejście do sklepu poprzez kliknięcie powyższego linka.

Patrz także Programy partnerskie w których uczestniczę.

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.