Pasternak domowy

pasternak-domowyPastinaca domestica, heymisch pesteney

Zielnik Siennika, Księgi pierwsze, Część pierwsza, Rozdział 173

A

Pasternak domowy jest ciepły około wtórego stopnia i wilki trochę mniej. Jest dwojaki: domowy i polny. Ten pasternak domowy więcej się godzi ku pokarmam niźli ku lekarstwam. Ma własność krew grubą czynić i obfitą. A tak chciwość cielesną pobudza pasternak. Póki jeszcze jest świeży tedy jest lepszy, ale suchy jest mniejszej mocy.

B

Gdy nakrajesz korzenia pasternakowego, a nakładziesz go w cukier, tego będziesz pożywał na noc. Abowiem chciwość cielesną pobudza i też krew grubą mnoży i nasienie męskie. Też trawienie dobre czyni, a nawięcej tym obyczajem sprawując. Weźmi korzenia pasternakowego, uwarz dobrze, a potym uwarzywszy skraj drobno a wyciśnij z wody a potym nakładź tego korzenia w miód odszumowany, warz ażeby miód wywrzał, ale masz często ruszać, aby ku rynce nie przywrzało, a potym na ostatek przyłóż orzeszków linbowych w aptece zową pinee, potem przyłóż cynamony, imbieru, gałganu, muszkatołowego kwiatu i orzechu. Tego pożywaj po ranu dla posilenia żołądka i dla dobrej krwie pomnożenia i też dla pomnożenia męskiego nasienia.

C

Tymże obyczajem bywa konfekt z mikołajku, abowiem pasternak domowy jest strawniejszy niźli polny, więcej pobudza ku cielesnej żądzej dla wilkości i ciepłości swojej, które rzeczy wspomagają tę chciwość cielesną. Pandekta o tym powiada.

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.