Piotruszka

piotruszkaPetrosilinum, Petersilgen

Zielnik Siennika, Księgi pierwsze, Część pierwsza, Rozdział 162

A

Piotruszka ma ciepłość z suchością w wtórym stopniu. A jest dwojaka: jedna jest domowa, a druga polna. Nasienie ich ku lekarstwam się godzi. A tak gdy piszą w receptach o piotruszce, nasienie ma być rozumiano domowej piotruszki, bowiem ma moc uryny popędzającą.

B

Sałata uzyniona z piotruszki, z włoskiego kopru, z wodną rzeżuchą, z boragiem, z laktuką, a tak z tych ziół z octem a z oliwą sałatę przyprawić, osoliwszy trochę. Ta sałata jest dobra, abowiem w gorących niemocach serce posila.

C

Gdy piotruszka bywa uwarzona z mięsem abo z inszemi potrawami, posila żołądek i wiatry trawi w żywocie.

D

Też sok piotruszczany wyjaśniony, blajwasu k’niemu trochę z różaną wodką przyczyniwszy, a to będziesz miał na chore oczy lekarstwo.

E

Też nasienie piotruszczane z nasieniem włoskiego kopru, opichowym, a gdy tych rzeczy będziesz pożywał w karmiach, kamień drobi i wypędza z uryną precz, abo uczyniwszy proch z tego nasienia przyłożywszy k’nim łamikamienia a z tego uczyń z cukrem trochę a pożywaj jej dla kamienia.

F

Korzeń piotruszczany trudny ku strawieniu a tak polewka tylko w którejby to korzenie było warzono ma być pozywana.

G

Też piotruszka w karmiach jest dobra na przeciwko zatkaniu wątroby i śledziony a to gdy jeleniego języka k’niej przyczynisz.

H

Też gdy korzenie piotruszczane z nasieniem włoskiego kopru, z jelenim językiem w piołynowej wódce, a tego się będziesz napijał dla żółtej niemocy, która pochodzi z strony śledziony.

I

Moc wszystkiej piotruszki jest popędzająca urynę i rzeczy przyrodzonych białychgłów. Jest dobra żołądkowi i inym wnętrznościam. Serapio powiada.

=============================================================

Patrz także Czasy zbierania ziół…

Wprawdzie Siennik nie zaleca jedzenia surowego korzenia pietruszki, warto jednak wspomieć, że sok z pietruszki ma wybitne właściwości moczopędne. JB

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.