Polne kadzidło

kadzidło czyli melisaPolne kadzidło

Melissa, Imonenblat

Marcin Siennik, Zielnik, Księgi pierwsze, Część pierwsza, Rozdział 130

A
Jest kadzidło ciepłe i suche w wtórym stopniu póki świeże. A ususzysz je na słońcu, a potym w cieniu, tedy je możesz przez cały rok chować, a ma potwierdzającą moc, trawiącą i rozpędzającą, i też ocierającą. A tak ma moc równą majoranowi.
B
Gdy je uwarzysz z bylicą, z wrotyczem w winie, a przecedziwszy ocukruj, a tego się pani ma napijać dla pobudzania rzeczy przyrodzonych i wyczyścienia macice. A także i ku poczęciu sprawuje. I też gdy tym będziesz macicę naparzać po ranu. Mało nie takież uczyni jako i picie przerzeczone.
C
Też stłuk[ł]szy ty zioła, uczyń z nich czopek, przyczyniwszy trochę soku cebulnego k’nim, a wlać do macice.
D
Też uwarz kadzidło z skórkami citrinowemi a trochę cynamonu. A tego się napijaj ocukrowawszy. Bowiem serce posila i smutek oddala. Awicenna mówi o mocach serdecznych.
E
Też kadzidło uwarzone w winie, z korzeniem wysokiego ślazu a z oliwą – ty rzeczy stłuk[ł]szy wespołek – uczyń plastr na twarde bolączki, nowiem miękczy ty twardości i rozpędza precz. Abo też zbiera się ropa bar[d]zo dobrze potym.
F
Też tenże plastr przyłozony na twardość śledziony i wątroby miękczy je i rozpędza.
G
Też tenże plastr przyłozony na miejsce ukąszone od psa jad wyciąga, też i jad wężowy i niedźwiadkowy.
H
Też kadzidło z piretrum żwane, boleść zębową uśmierza.
I
Też miodunka uwarzona w wodzie deszczowej z nasieniem babczanym, czyrwoną niemoc zastanawia.
K
Też wino, w którym by było warzono to ziele z korzeniem kosaćcowym, z lakrycją, a potym ocukrowawszy – napijajże się ciepło dla dychawice i dla ciężkości piersi.
L
Też gdy uczynisz plastr z kadzidła i z pi[e]rw[i]osnka z chlebem, z korzeniem ślazowym, a to wszystko uwarzywszy, stłucz przyczyniwszy oliwy abo lejku z bobrowych strojów. A tak uczyń maść, która maść stawy bolące i nogi bolące i ręce – uznasz pomoc tej maści.
M
Własność kadzidła pożywanego w jedzeniu z potrawami: uwesela serce i pokarm gruby a niestrawny trawi. I też zatkanie tych członków, jako śledziony i wątroby wypycha. I też mózgowe napełnienie oddala i też myśli smutne i dziwne, które pochodzą z strony napełnienia mózgowego, melankolią wypędza – Pandekta powiada.

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.