Poziemki

poziemkiFragaria, Lerdbirenn

Marcin Siennik, Zielnik, księga pierwsza, Część pierwsza, Rozdział 79

A
Poziemki są zimnego przyrodzenia. Są dobre na ślinogorz, to jest na opuchlinę szyje tym obyczajem. Weźmij soku poziemkowego, wodki babczanej, każdego z nich 4 uncje, miodu różanego jedną uncją, soku żurawin pół uncjej, balaustię z apteki dragmę jedną, a przylawszy k’temu ze czterzy łyżki octu, przywarz a tym sobie płucz usta.
B
Też wodka poziemkowa gorącość gasi i pot zastanawia, a gdyby w tej wodzie rozpuścić dragantu, a tego się napijać, pragnienie oddala.
C
Też wino, w którymby wrzało to ziele z nasieniem piotruszczanym, z nasieniem łamikamieniem, kamień wypędza i rozmiękcza w człowiecze.
D
Też sok poziemkowy z miodem różanym jest dobry tym, którzy mają rozpadliny w uściech. Tym namazuj usta, a gdy poziemki uwarzysz z mięsem, z borakiem, polewka onego mięsa krew dobrą i jasną czyni.
E
Też sok poziemkowy z cynamonem, złą wonią ust mieni, przyjemną czyniąc.
F
Też naprzeciwko boleści serca i głowy jest lekarstwem.
G
Też uwarzywszy poziemkowe liście z ćwiklanym liściem, z borakowym, a potym usiekaj drobno, jako kapustę a zasię warz z rodzynkami drobnemi a tego pożywaj, abowiem jest dobry to szpinak tym, którzy suchoty miewają.
H
Też liście poziemkowe z liściem jaworowym wespołek uwarzone a z tego potym uczyń plastr a przykładaj na złamane goleni, abowiem spaja i zraszcza je.
I
Też gdy poziemki uwarzysz z wysokiem ślazem a wespołek stłuczesz, będziesz miał dobry plastr na wywinienie i oddławienie ciała.
K
Też gdyby który człowiek miał wnętrzny uraz, sok poziemkowy z sokiem żywokostowym zmieszany, spaja i goi rany, gdy się tego kto napijać będzie.
L
Też paniam jest dobry ku zastawieniu zbytniej przyrodzonej rzeczy, a nawięcej, gdy k’niemu soku babczanego przymieszasz.

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.