Psie wiśnie abo miechunki

psie wiśnieAlkakenge, Schluten

Marcin Siennik, Zielnik, Księgi pierwsze, Część pierwsza, Rodział 9

Rozdział 9

A
Psie wiśnie albo miechunki jest ziele podobne niejako psinkam w włosności, zimne i suche około wtórego stopnia. A ma list podobne listkom psinkowym. W tymże liściu ma macherzynki, a w nich są jakoby jagody czyrwone, którego owocu moc jest podobna mocy jagód wilczych.
B
Sok tego ziółka zmieszany z sokiem celidoniowym, a z trochą koperwaseru rzymskiego tartego. To lekarstwo wpuszczaj w fistułę, a potym w ośm godzin omywaj onę fistułę wodą, w której by był miodek różany. A to czyń tak długo, ażeby się ono miejsce zmieniło, to jest, iżby już ony nieczystości wodne a rzadkie obróciły się w gęstą ropę białą. Tedy już ona fistuła łacna będzie ku zagojeniu.
C
Też to ziele jest pożyteczne stłuczone wszytko wespołek, to jest owoc jego z zielim, a z octem, tedy gdy tego będziesz przykładał na strupy, uszy, na rany opuchłe jest pomoc.
D
Też to ziółko jest dobre na dychawice i na opuchlinę wątroby i na żółtą niemoc, i na ciężkie puszczanie uryny, abowiem z lekkością urynę pędzi na dół, i kamień w nerkach, i w męcherzu łamie, a potym wypędza precz, a to tym obyczajem – pożywając w piciu.
E
Weźmij soku miechunkowego, soku piotruszczanego każdego pół funta abo mniej, nasienia włoskiego kopru, nasienia opichowego, nasienia od laktuki, łamikamieniowego albo wróblego prosa każdego co dwa łuty zaważy, rozynków, kwiatków fiołkowych równie cztery łuty. Warz ty rzeczy w wodzie, a trochę wina przyczyń tak długo, ażby połowice wywrzało, potym przecedź a ocukruj dobrze, a w wieczór pij tego trunek, póki tego staje. A potym na ostatku weźmij piłuły te to. Weźmij massy piłuł śmierdzących dwie dragmie, massy piłuł z łyka wilczego, które zową Mesereon dragmę jednę, zmieszaj z syropem occianym, w którym są karmie przyprawione. A tak niech będą piłuły dziewięć w liczbie.
A nazajutrz weźmij tych kołaczków z apteki Dialace dla posilenia z pięć na każdy dzień.
[F – brak]
G
Też sok tego ziela pity sam przez się, albo z wodką mleczową. To picie uzdrawia rozpadliny w nerkach i w męcherzu, i bolączki wnętrzne uzdrawia.

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.