Romanowo ziele

romanowo zieleTitimalus Dendroides, Tauffelsmilich grosz

Marcin Siennik, Zielnik, Księgi pierwsze, Część pierwsza, Rozdział 243

A
Jest ziele romanowo rozmaite, tak, iż siedmioraka rozmaitość między nim. A wszakoż z każdego mleko idzie. Jest to ziele bardzo zagrzewające, prawie czwartego stopnia ciepłością przyrodzoną dochodzi. Ma moc żywot czyścić z flegmistych i z kolerycznych wilgości, i k’temu też wracanie czyni.
B
Galenus w ósmych księgach simplicium farmacorum cap titimallus pisze, iże każde ziele z tego ziela jest bardzo wielkiej gorzkości, a niemniejszej gorącości. A zwłaszcza gałązki i nasienie jego. Aczkolwiek też i korzeń ma w sobie ty włosności, ale mierniej. Który korzeń tego ziela w occie uwarzony zębowy ból uśmierza i też próchnienia zębów broni. A nasienie jeszcze więtszej mocy k’temu. Które z wirzchu na ciało przyłożone gryzie ciało tak bardzo, iże skórę przejada do żywego, dla swej zbytniej gorącości. Ale w płukaniu ust, a zwłaszcza z octem, nic szkodliwego nie czyni, jedno co i korzeń.
C
Nasienie tego ziela stłuczone w moździerzu, a z oliwą zmieszane, włosy wymiata z ciała gdzie tym będzie namazano. A gdy to namazanie po kielkokroć będzie uczyniono, tedy na onym miejscu włosy rość nie będą. Tak, iże ono miejsce zawżdy będzie gołe.
D
Też toż nasienie stłuczone na proch z mlekiem onym, które z tegoż ziela wypływa rozmąciwszy, możesz trochę oliwy przylać, tym namazuj brodawkę kielkokroć – spędzisz ją precz z ciała. Takież i parchy u dzieci na głowie i krostki świerzbiące tym namazuj. I insze krosty, na otwory dobra jest maść, jako na kancer, na fistułę, na karbunkuł i insze apertury i bolączki.
E
Też nasienie tego ziela i takież liście, gdy będzie wrzucone do stawu, tedy ryba, która onego zakusi liścia albo nasienia, każda zemdlawszy na wierzch wody wypłynie, a uciekać nie będzie mogła.

===========================

Jest to wilczomlecz obrotny. UWAGA! ROŚLINA SILNIE TRUJĄCA!!! JB

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.