Rozmaryn

rozmarynRosmarinus Coronaris, Rosenmarin

Zielnik Siennika, Księgi pierwsze, Część pierwsza, Rozdział 202

A

Jest rozmaryn ciepły i suchy w trzecim stopniu według Mesue. A jest rozmaity rozmaryn, a wszakoż jednakiej mocy jest, abowiem rozpędza nieczystości, odmiękcza, ociera i przecina.

B

Sok rozmarynów z sytą miodową zmieszany oczy twierdzi a tak wzrok ostrzy.

C

Też plastr uczyniony z liścia rozmarynowego a z soku babczanego krew zastanawia, która stolcem wychodzi, to jest krwawnice. Ten też plastr uśmierza bolączki które bywają w stolcu barzo bolące i odmiękcza je. I też zołzy miękczy pod gardłem i na każdym inszym miejscu gdy temu korzenia wysokiego ślazu przyłożysz, a z tego uczynisz plastr.

D

Też wino w którym uwarzysz listki rozmarynowe z jelenimi języki, z kwiatami boragowemi jest dobre naprzeciwko żółtej niemocy. A gdy ku temu przyłożysz ziela noc i dzień, a uwarzywszy będziesz się napijał, bowiem darcie i gryzienie które bywa w żywocie oddala i też urynę i niemoc przyrodzoną paniam wywodzi kiedy przyłożysz bylice z nasienim kopru włoskiego, z nasienim piotruszczanym.

E

Sok rozmarynów z tucją zmieszany jest dobre lekarstwo na oczy ostrząc wzrok.

F

Też rozmaryn uwarzony w winie z czerwoną lebiodką a oliwy k’nim przyłożywszy a tak tym zmacza sobie ciało, tedy obfity pot z siebie wywiedziesz. Toć w opuchlinie jest dobre lekarstwo.

G

Też wino w którym uwarzysz rozmaryn z rutą przyłożywszy trochę pieprzu, gdy się tego który człowiek napije, świętego Walantego niemoc oddala.

H

Też proch z rozmarynu z mąką kąkolową abo z otrębami a octu kilka łyżek przylawszy, takież soku chebdowego, zmieszaj społem a przykładaj na bolenie nóg które zową podagra, abowiem ginie od tego ta boleść.

I Też gdy włożysz w ług majeranu z rozmarynem a tym ługiem głowę będziesz mył, boleści z głowy wypędza i mózg potwierdza gdy kocenków k’nim przyłożysz.

K

Też naprzeciwko omdleniu lekarstwo. Daj co złoty zaważy które zową diantos z winem w którym by był warzony rozmaryn.

L

Też gdy komu czopek spada dla wilkości, tedy warz rozmarin z piretrum w wodzie a tym sobie usta płocz długo trzymając ciepło w uściech.

M

Też naprzeciwko gryzieniu wnętrznemu warz rozmaryn w wienie z kramnym kminem abo z hanyżem, a tego się wina możesz napijać po ranu, gdyć potrzeba będzie.

N

Też ku wywiedzieniu rzeczy przyrodzonych białych głów i ku poczęciu rychłemu uwarzywszy w wodzie rozmaryn z rojownikiem a tym sobiue macicę ma pani naparzać i dymiona dla tych rzeczy namienionych.

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.