Rumień

rumien (rumianek)Rumien

Camonilla, Camillen

Marcin Siennik, Zielnik, Księgi pierwsze, Część pierwsza, Rozdział 36

A
Rumień ma w sobie ciepłość i suchość w pierwszym stopniu a ma moc odmiękczającą i też rozpędzającą. Gałązki i kwiatki rumnowe są jednakiej mocy.
B
Woda w którek wrzal rumienek z bylicą a tym naparzaj macice – rzecz przyrodzoną pobudza paniam i też tym paniam które mają porodzić czyni łacne a przez boleści porodzenie.
C
Też uwarzenie kwiatków rumienkowych i też wierzchów piołynkowych z korzeniem włoskiego kopru, z piotruszczanym i też z nasieniem ogórkowym, malonowym, baniowy i citrullowym. Warzże ty rzeczy w wodzie a winie abo w samym winie aże do połowice, a tego się na czczo napijaj, abowiem urynę popędza i kamień krusząc wygania z uryną i też opuchlinę śledziony i boleść wątroby i słabizny rozpędza i żółtą niemoc ulecza.
D
Też uwarzenie rumienkowych kwiatków z fiołkowym korzeniem i z nasieniem ogórkowym, malonowym, citrullowym i też baniowym i z nasieniem laktuczanym, wysokiego mleczu, każdego po pół garści, lakrycjej z kilko korzonków, fig pięć, a to warz w wodzie, a potym ocukruj a pij poranu ciepło – duchawicznym jest lekarstwo dobre, a nawięcej tym, którzy mają bolączkę albo rany na płucach. I wątrobę chorą wspomaga.
E
Kwiatki też rumienkowe z octem i z trochą soli, z olejkiem rumienkowym stłucz ty rzeczy społem, a gdy tym namażesz pulsy jakoby plastr, tedy zimnice wypędza abo uśmierza, a to masz czynić godzinę przed zimnicą.
F
Też gdy z olejkien rumienkowym namażesz ciepło grzbiet, zimno uśmierza, które bywa porzy zimnicach i trzęsienie zimne.
G
Gdy też namażesz olejkiem rumienkowym z olejkiem włoskiego kopru grzbiet, tedy tym dobre, którzy się spracują w chodzie, a mają boleść w krzyżach. A nazajutrz nic nie poczują po tym mazaniu.
H
Też rumienek ma moc gruzły miekczyć i rozpędzającą i trawiącą i ścieńczającą a przeto boleści uśmierza. A nalepiej gdy kwiatki rumienkowe w oliwie uwarzysz, a tą oliwą namażesz bolące miejsce, a zwłaszcza słabiznę – jeśliby tam boleść była, przestanie.
I
Kwiatki też rumienkowe bolenie głowy i oczu oddalają.
K
Też tym którzy mają mdłą wątrobę sok rumienkowy dany z wódką mleczową uzdrawia wątrobę i zimnice odpędza. Też rumien jest dobry na bolączki i na sadzele, abowiem, miękczy i zbiera się pod tym czyście. Awicenna o tym powiada.

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.