Sandalina abo złotnik albo Jaskółcze ziele

celidoniaCelidonia. Schelwurz

Marcin Siennik, Zielnik, Księga pierwsza, Część pierwsza, Rozdział 42

A
Celidonia jest ciepła i sucha w czwartym stopniu. A jest dwojaka: więtsza i mniejsza, a wszakoż jedna miasto drugiej może być brana. A gdy który doktor pisze ją w receptach, tedy korzenie ma być rozumiano, nie ziele, abowiem w korzeniu jest więtsza moc rozpędzająca, trawiąca i też przyciągająca.
B
Jest pomoc naprzeciwko boleści zębów, która przychodzi z zimnej przyczyny, to jest gdy proch z korzenia celidoniowego będzie na zębie bolącym trzyman.
C
Głowę też czyści z zimnych wilgości i też macicę paniam i otwór niższy wysusza bardzo dobrze, gdy proch korzenia celidoniowego z olejkiem liliowym zmieszasz, a uwiklesz w bawełnę i tam wetkasz, iżby tak było przez noc, a potym wyjmiesz. Abo tak uczyń: weźmi korzenia tego prochu abo wszystkiego ziela i korzenia, warzże to w wodzie, a potym postaw pod się, iżby para szła między nogi do macice.
D
Też weźmij korzenia celidoniej, stłuczże ji a potym warz w winie, a gdyby miał gryzienie w żywocie, tedy rozmoczywszy gębkę w onym ciepłym winie przykładaj na miejsce bolące – odejdzie ból precz i na kolkę jest dobre to lekarstwo.
E
Też rzecz przyrodzoną paniam wywodzi gdy sobie tym będzie naparzała macicę.
F
Też woda w którejby wrzało korzenie celidoniowe włożywszy w nie miodu a tym sobie usta płokać wysusza krosty złe w uściech i goi, a na[j]więcej bolące kancerowi się też bardzo przeciwi.
G
Też proch tego korzenia z sokiem jego fistułę zastanawia wyszuszjąc ją gdy tego będziesz wpuszczać często w samę fistułę – Plateariusz powiada.
H
Też sok celidoniej z tucją która jest w aptece [sic!] zmieszewszy je społem, a tego wpuszczaj na oczy – potwierdza mdłe oczy wyjaśniając je i makuły spędza z nich.
I
Niektórzy piją wino w którym warzona celidonia dla żółtej niemocy.
K
Dioszkorydes kapitulo de Celidonia: sok celidoniej więtszej z miodem warzony na węglu bielmo i insze nieczystości z oczu spędza i ściera.
L
Też sok celidoniowy z trochą siarki kiedy pomażesz skórę tym, krosty i insze szkaradości zgładza a tak dobry jest na świerzb.
M
Też sok celidoniowy z miodem zmieszany a potym ciepło w nos wpuszczony głowę czyści – Pandekta powiada i Serapio z powieści Dioszkorydesa.

==================================================================

Jeśli nie masz czasu, ani możliwości samodzielnego zbioru glistnika jaskółcze ziele i nie chce Ci się stać w zatłoczonych aptekach, możesz go kupić przez internet! Jeśli po kliknięciu tego linka kupisz jakikolwiek produkt z tej apteki internetowej, zostanie mi naliczona niewielka prowizja, na której nic nie tracisz. Warunkiem jest jednak wejście do apteki poprzez kliknięcie powyższego linka.

Patrz także Programy partnerskie w których uczestniczę.

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.