Serywski sok

serywski sokSagapenum

Marcin Siennik, Zielnik, Księgi wtóre, Rozdział 69/1

A
Jest Serapinum sok jednego ziela zamorskiego, woniej nielubej jest, prawie woniej owej, jukowej, ale jest użyteczna, zagrzewa mocą swą a suszy sposobem trzeciego stopnia, ma moc przyciągającą, ścieńczającą, rozpuszczającą, miękczącą, ocierającą i czyściącą. Na węgle, gdy będzie włożona, dym z niej głowę czyści z flegmistych wilgości.
B
Też gdy proch jej będzie pity z sokiem rucianym, boleść głowy z dymów z żołądka wstępujących z zimnej wilgości oddala i boleści piersi padająca niemoc, kaszel, zaduszenie w piersiach z grubych wilgości kurcz wszelki, i ten, który głowę na zad ciągnie, boleść śledziony, boleść po kościach i w stawiech, z zaziębienia piętych żył. Ty wszytki boleści oddala i uśmierza.
C
Też ta żywica pita z miodową brzeczką, zastanowienie rzeczy niewieściej odtwiera, wonią jej macicę niewiastam na jej miejsce układa.
D
Też gdy jej wypije z czymkolwiek jednę czaszkę, grubą flegmę z stawów i żółtą wilgość z ciała wygania, trzewa miękczy, powietrzności grube wygania, boleść trzew rozgania, miękczyć inym lekarstwam pomaga, blizny ranne ściąga i bieli, oczy bardzo naprawia, collirium jest z niej bardzo wyborne na łuskę i na zaćmienie oczu naprzeciwko stepowaniu wody ku źrzenicy, zową to kataracta.
E
Też rozpuścić tej żywice jedną czaszkę z sokiem celidoniowym z cukrem mleka niewieściego przylać, a to w oczy wpuszczać, jest lekarstwo bardzo dobre.

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.