Ślaz wysoki

prawoślazAltea, Wildpapel

Marcin Siennik, Zielnik, Księgi pierwsze, Częśc pierwsza, Rozdział 4

Wysoki ślaz. Ten jest miernej ciepłości i suchości. Własność tego ziela jest odmiękczająca i trawiąca i rozpędzająca i ocierająca. Nasienie z korzeniem jest więtszej mocy, a zwłaszcza korzeń świeży, abowiem uwarzenie korzenia ślazowego i nasienia je[g]o z bożym drzewkiem w winie oddala ciężkie (a które bywa z trudnością) puszczanie wody i na kamień, i przeciwko dennej niemocy, i też kto ma rany w żyłach piętych, gdy to będzie pił mocnie pomaga.
A
Też bolenie zębów uśmierza, gdy korzeń tego ziela będzie warzon w occie z piretrum a z trochą mastyki. Tedy płókanie ust tą wodą warzoną czyni tę pomoc.
B
Też nasienie tego ziela uwarzone z czosnkiem a z octem ulecza trąd, który bywa na licu, gdy ji pomażesz na słońcu.
C
Też nasienie z oliwą zmieszane, przyłożone na miejsce ukąszenia wężowego pomaga. Takież kogo p[sz]czoła ukąsi tym uleczysz.
D
Też gdy uwarzysz korzeń wysokiego ślazu z winem a z wodą, trochę mastiki przyłożywszy, uzdrawia boleści jelitowe, które pochodzą z darcia, i też bolenie żył piętych.
E
Też korzeń jest dobry na bolączki gorące cycków i które bywają tam w stolcu na końcu jelita, i też na zatwardziałe wrzedzienice i na zołzy, i na skurczenie piętych żył. Abowiem rozpędza opuchlinę i wzdęcie, które bywa na brwiach i zołzy, które bywają za uszyma, i też boleść, która bywa w członkach w stawiech uśmierza, i też rozciąga żyły pięte, gdy je uwarzysz, a stłuk[ł]szy czyście zmieszasz z mąką lnianego nasienia, przyczyniwszy k’nim trochę kaczej tłustości, a jodłowej żywice, zmieszawszy dobrze w moździerzu. A ta maść rozpędza i otwiera wrzedzienice, i rychło sie pod tym zbierze ropa.
F
Też gdy z tego uczynisz knot a wpuścisz do macice, czyści ją i te wilkości, które bywają przy porodzeniu, wywodzi precz.
G
Parchy na głowie leczy, uwarzone korzenie z bożym drzewkiem, a pomazuj głowę na słońcu.
H
Też nasienie ślazowe, warzone z lakrycją i z figami, a potym ocukruj cukrem onę wodę, pijże je, tedy pomaga na kaszel z zimnej przyczyny, i rychlej flegmy odbywać potym będziesz mógł. A gdy k’temu przyłożysz dragantu (jest gumi w aptece), tedy broni krwie, która z piersi z flegmy pochodzi. Toż oddala rzezanie, które bywa przy puszczaniu uryny i pragnienia broni.
I
Też pomaga na pleure [?] i przeciw wrzodowi, który bywa na płucach, tym obyczajem: weźmi[j] korzenia wysokiego ślazu co trzy złote zaważą, lakrycjej tyleż, korzenia podróżnikowe[g]o, nasienia ogórkowego, malonów, a jeśli możesz mieć nasienie citrullowe, każdego z nich co dwa złote zaważą, nasienia mleczu wysokiego, nasienia kurzej nogi, jako i pierwszego, kwiatków fiołkowych, ro[d]zynków wielkich. Warz to społem wszytko w wodzie przetłuk[ł]szy, iżby połowica wywrzała, a poty[m] przecedziwszy ocukruj dobrze. A to masz syrop, który pij po ranu i wieczór ciepły trunek.

===========================================================

Jeśli nie masz czasu, ani możliwości samodzielnego zbioru prawoslazu i nie chce Ci się stać w zatłoczonych aptekach, możesz go kupić przez internet! Jeśli po kliknięciu tego linka kupisz jakikolwiek produkt z tej apteki internetowej, zostanie mi naliczona niewielka prowizja, na której nic nie tracisz. Warunkiem jest jednak wejście do apteki poprzez kliknięcie powyższego linka.

Patrz także Programy partnerskie w których uczestniczę.

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.