Szałwia ogrodna

szałwia3Salvia hortensis, Edel salbey

Marcin Siennik, Zielnik,  Księgi pierwsze, Część pierwsza, Rozdział 225

A
Szałwia jest ciepła i sucha. Sok szałwiej z olejkiem bobrowych strojów jest bardzo dobre na niemocy piętych żył. A tak jest dobry ten sok naprzeciw paraliżowi, mażąc miejsca paraliżem zarażone.
B
Też gdy uwarzysz szałwię z rozmarynem, z zielim paraliżowym w winie, a tego się wina będziesz napijał, jest dobre tym ludziom, którym ręce drżą. I też wodką szałwiową dobrze ręce umywać drżące.
C
Też sok szałwiowy potwierdza dziąsła, kiedy nim będziesz pomazował abo zmieszawszy z miodkiem różanym usta tym płukać.
D
Też szałwia w potrawach jedziona żołądek posila.
E
Też gdy uwarzysz szałwie w winie z piotruszką, otwiera drogi ku obfitemu wy[j]ściu uryny.
F
Też głowę czyści sok jej, przymieszawszy trochę prochu zębnikowego, a tego w nos ciepło wpuszczać a potrzymać trochę.
G
Też gdy uwarzysz szałwię z bylicą w wodzie abo w winie, urynę i przyrodzoną chorobę białym głowam pobudza ku wy[j]ściu i też płód umarły.
H
Też sok szałwiowy czerni włosy, gdy je kto pomaże, też na sadzele jest dobry sok szałwiowy.
I
Też sok zbytnią krew zastanawia i też rany złe, które z krost pochodzą goi.
K
Gdy uwarzysz w wodzie szałwię a potym przyczynisz miodu różanego trochę, a tę wodkę gdy który mężczyzna będzie sobie wymywał członek tajemny – świerzb oddala. Takież i biała głowa może uczynić.
L
Też wino, w którymby była warzona szałwia jest dobre ku piciu ludziom paraliżem zarażonym. Z którego też możesz i na miejsce paraliżem zarażone przyłożyć.
M
Powiadają czarnoksiężnicy o szałwiej: gdy szałwię włożysz do gnoju, tedy się z niej uleże ptaszek, który ma ogonek biały, podobny wężowemu. A gdy z tego ogona uczynią popiół, którego prochu abo popiołu włożysz w kaganiec, tedy ujrzysz jakoby było w domu pełno wężów. Pandekta. Czego też i Wojciech poświadcza o mocach ziół pisząc.
N
Też Szałwia w potrawach pozywana czyrwona biegunkę stanowi. Też sok szałwiowy rości na głowie włosy po ogoleniu mażąc głowę. A gdy proch z szałwiej będzie w wodzie uwarzony, a oną wodą będzie głowa myta często, tedy czerni włosy takie[m]u człowiekowi.

==================================================================

Jeśli nie masz czasu, ani możliwości hodowania lub samodzielnego zbioru szałwi i nie chce Ci się stać w sklepach, możesz ją kupić przez internet! Jeśli po kliknięciu tego linka kupisz jakikolwiek produkt z tego sklepu, zostanie mi naliczona niewielka prowizja, na której nic nie tracisz. Warunkiem jest jednak wejście do sklepu poprzez kliknięcie powyższego linka.

Inne miejsce, gdzie można kupić szałwię.

Patrz także Programy partnerskie w których uczestniczę.

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.