Szpinak

szpinakSpinachia, Spinetkraut oder Bynetsch

Zielnik Siennika, Księgi pierwsze, Część pierwsza, Rozdział 208

 

A

Szpinak jest zimny i wilgotny w pierwszym stopniu. Odmiękcza żywot i boleści piersi i płuc takież odejmuje i każdą boleść, która z kolery a zełwie przychodzi. Lepszy szpinak ku jedzeniu niż łoboda a wszakże mała jest różność w włosności i mocy ich, abowiem są mocy ocierającej, omywającej i kolery trawiącej.

[B – brak]

C

Też jest dobry naprzeciwko boleściam tym, które bywają w krzyżach i w grzbiecie z skażonej krwie.

D

Też szpinak dla odmiękczenia żywota tak bywa przyprawiony. Weźmi szpinaku łobody, laktuki, boragu. Ty wszystki rzeczy warz z mięsem świeżym, a tego ziela pożywaj. Abowiem żywot odmiękcza, krew dobrą czyni i chłodzi ona mięsna polewka, a nawięcej lecie. A gdyby chciał dla większego ochłodzenia uczynić, tedy możesz nieco kurzej nogi ziela przyłożyć, a nawięcej w zbytnim zapaleniu. A gdyby chciał uczynić więtsze odmiękczenie żywota i łacność ku stolcam, tedy k’temu możesz przyłożyć ziela szczyru, rozynków drobnych, a to społem warzyć z mięsem a pożywać tego ziela i mięsa.

E

Też zasię czasu zimnego jest dobra szatsza uczyniona z rzeżuchy wodnej, z liścia piotruszczanego, z małych pokrzyw, z włoskiego kopru, z szpinaku a tego możesz zawsze pożywać wyjąwszy iżby było zapalenie wnętrzne, tedy masz tego poniechać.

F

To też masz wiedzieć, iż częste pożywanie jarmużów z powieści Averrois quinto Colliget., który powiada, iż każdy jarmuż czyni w ciele melankolię, jedno laktukę i boragiem wyjmuje – to dwoje ziół przeciwiają się melankoliej: róża, miodunka i fiołkowym kwiatem też mają moc naprzeciwko melankoliej.

G

Woda w którejby był warzony szpinak, żywot otwiera i czyni stolce zagniłe wilkości z żywota wypędza i ciężkość piersi oddala. I też kto cierpi bolenie krzyżów grzbieta, ta woda pita kielko razów wywodzi nieczystości z tych miejsc a tak bolenie przestaje.

===================================================================================

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.