Włoski orzech

wloski-orzechNux Iuglans, Welchsche nuss

Zielnik Siennika, Księgi pierwsze, Część wtóra, Rozdział 41

A

Włoskie orzechy są gorące w trzecim stopniu, a suszą w wtórym. Żołądkowi zimnemu jest dobry i pożyteczny pokarm. Gorącemu żołądkowi w kolerę się obraca, a dymy z nich wzgórę wstępują. A tak oczy zaćmiewają i boleść głowy czynią z zawracaniem; też czynią piszczenie w uszu.

B

Rano z rutą osoliwszy i z figami jedzone jadom i truci[z]nam się przeciwi. A stłuczone z rutą a z solą, ukąszenie od czegokolwiek jadowi tego goi i jad wyciąga, kiedy przyłożysz na ranę.

C

Stare orzechy mastniejsze a ku jedzeniu gorze, głowę z gorącości obciążają, oczy zaćmiewają, młodym nie tak szkodzą.

D

Też stłuc orzechy a przyłożyć na ociekłość cycków, sklęsną, skóra włoskiego orzecha ususzona a na proch stłuczona ten proch wysusza bez kęsania. Listy jako i skóra czyrwoną biegunkę zastanawiają, sok z liścia wpuszczony w ucho, gnój z nich jako i wierzbowy wysusza, popiół skórkowy w winie pity upławy niewieście zastanawia i też gdy go włoży do macice. Sok pity z żywota glisty wygania.

E

Nowego orzecha jądra rozeżwać w ustach a przyłożyć na bolączkę przepukłą która bywa z melankoliej – goi ją i pięte żyły obrażone goi, puchlinę, a zwłaszcza od piersi, oddala.

F

Olejek tych orzechów jest wilki, wrzody rozjadające ciało i krosty złe goi. I też fistuły w oczach i w zadku. Sok jego smród oddala każdy.

=================================================================

Jeśli nie masz czasu, ani możliwości samodzielnego zbioru liści orzecha włoskiego i nie chce Ci się stać w zatłoczonych aptekach, możesz je kupić przez internet! Jeśli po kliknięciu tego linka kupisz jakikolwiek produkt z tej internetowej apteki, zostanie mi naliczona niewielka prowizja, na której nic nie tracisz. Warunkiem jest jednak wejście do apteki poprzez kliknięcie powyższego linka.

Patrz także Programy partnerskie w których uczestniczę.

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.