Wołowy język albo wielka miodunka

wołowy językBuglossa, Ochfinzungen

Marcin Siennik, Zielnik, Księgi pierwsze, Część pierwsza, Rozdział 24

A
Wołowy język rzeczon dla tej przyczyny, iż jest podobny wołowemu językowi. Moc tego ziela pierwsza jest zagrzewająca i odwilżająca. Jego moc wtóra jest, iże kaszel uśmierza i chropawość płuc gładzi, tym obyczajem czyniąc syrop. Weź mi soku wołowego języka pół kwarty abo mniej, izopu, miodunki mniejszej każdego pół garści, korzenia liliowego, korzenia kosaćcowego, omanu, lakrycjej każdego z nich po trzy dragmy, fig suchych siedm. Warzże ty rzeczy wszystki w półtory kwarty wody, iżby trzecia część wywrzała, a potym przecedź i osłodź miodem czystym, a pij ji ciepło po ranu i wieczór trunek dobry.

A gdy wypijesz, tedy weźmij ty piłuły po pół nocy dawszy je uczynić do apteki tak napisawszy: weźmij piłuły de agarico dragmę jednę, modrzewiowej gębki trzecią część dragmy, to jest skropuł, soli oczkowatej, które zową sal gemme jedno ziarno zmieszaj ty rzeczy społem, a daj uczynić piłuły z syropem lakrycjej w liczbie dziewięć, potym nazajutrz weźmij diapendium abo diaris solomonis, którychkolwiek chcesz kołaczków dla posilenia, a na ostatek pomazuj maścią dialtea piersi, przymieszawszy k’niej olejku z słodkich migdałów.
B
Trzecia moc wołowego języka jest ci bardzo uweselająca serce, to jest, gdy będzie to ziele warzone z smalcem abo z kapustą czarną usiekawszy, abo warz wołowy język w winie, a to wino pij, tedy mało nie takież uczyni Serapio o tym powiada.
C
Proch tego ziela wilgotność z dziąsł wyciska i zęby umocnia, i ten proch jest dobry dzieciom na rozpadliny, które bywają na piodniebieniu i na inszym miejscu, bowiem bardzo goi, zmieszawszy ji z przaśnym miodem.
D
Włosność też ma wołowy język wypędzać z ciała kolerę i melankolię, a tak kto chce pożywać tego ziela, tedy pożywaj soku jego z prochem senes z trochą imgbieru, i z trochą cukru – Mezue powiada.
E
Też sok tego ziela cum bolo armeno z apteki zmieszawszy społem, a k’niemu przymieszać trochę miodu warzonego, abo siti przeważonej, to jest pioka, gdy się tego będziesz napijać, kordiakę wypędza i serce uwesela – Pandekta powiada.

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.