Zębne ziele

piretrum-bertram-ziele-sw-apoloniiPiretrum, Bertram Speychelwurg

Marcin Siennik, Zielnik, Księgi pierwsze, Część wtóra, Rozdział 160

A
Jest Piretrum ziele ciepłe i suche w trzecim stopniu. Awicenna powiada, iżby było lepsze Piretrum które w sobie ma niemałą ostrość, a które w język kąsa. Korzenia piretrowego używamy w lekarstwach. O tym bacz, iże ostre Piretrum napierwej gdy je żuje człowiek nie czuje ostrości jego, ale go ma długo trzymać w uściech a żwać je, toż poczuje moc jego, która jest rozpędzająca, przyciągająca i też trawiąca.
B
Gdy uczynisz charkanie uwarzywszy korzenie zębownika a w inie a w occie przyłożywszy imbieru, fig suchych, a tym sobie płucz usta charkając, abowiem to płukanie mózg z nieczystości flegmistych wyczyścia i podniebienie wysusza.
C
Toż też rychło uczyni gdy tylko sam korzeń będzie kto żwał a trzymał w uściech i boleść zębów uspokaja i paraliż języków oddala.
D
Też korzeń jego stłuczony z pierwiosnką uwarzywszy ty zioła w winie a oliwie a tym okładaj miejsce które paraliżem jest zarażone i na boleści stawowe barzo pomaga.
Abo uczyń maść naprzeciw tym niemocam tym obyczajem. Weźmi korzenie zębownika, a stłucz je na proch a uwarz je w inie a w oliwie, soku ziela pierwosnki przyczyń k’nim, a tak długo warz, aże będzie gęsto jakoby maść, przyczyniwszy wosku trochę a tą maścią namazuj ty chore miejsca – jest to maść barzo dobra Platearius te[g]o świadek.
E
Też uwarzysz korzenie zębownika a na proch stłuczone z sokiem czyrwonej lebiotki z winem a z oliwą tym namażesz grzbiet albo i wszystko ciało, tedy pocenie obficie uczyni.
F
Też gdy uwarzysz korzenie tego ziela w winie z oliwa, tym nacieraj pięte żyły mdłe albo zmilkłe – uznasz pomoc. Też kurcz oddala, który bywa w goleniach albo w rękach i też otwiera niewymownie zatkanie, które bywa w nosie i tam dalej ku mózgowi.
G
Też bolenie zębów oddala, gdy korzenie jego uwarzysz w winie, a tym sobie usta będziesz płukał, a gdy sobie kto usta będzie płukał uwarzywszy je w occie, zęby poruszone umocnia w dziąsłach.
H
A gdy kto natrze ciało prochem zębownikowym z oliwą zmieszawszy przed zimnicą, odejmuje drżenie, które bywa w zimnicach.

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.