Czy pragnąłeś kiedyś poznać sekrety ziół zapisane w starych zielnikach?
A gdy zajrzałeś do starego zielnika, czy nie odczułeś zakłopotania wynikającego z nieznajomości starej czcionki i starego języka, niezrozumienia dawnej filozofii medycznej i struktury tekstu?
Ja zawsze byłem zakłopotany. Postanowiłem to jednak zmienić. Oto przed Tobą Zielnik wszystkich zielników, a więc zestawienie ziół, chorób i receptur zawartych w dostępnych mi polskich zielnikach XVI i XVII wieku. Niestety – daleko niepełne! Na razie ograniczyłem się do jednego zielnika – Zielnika Siennika, który i tak liczy sobie bez mała 488 stron. Początkowo gromadziłem głównie wpisy dotyczące ziół powszechnie dzisiaj znanych i łatwo dostępnych w sklepie, warzywniaku czy supermarkecie. Wciągnęło mnie to jednak do tego stopnia, że postanowiłem z biegiem czasu rozszerzać swoje zainteresowania i dzielić się nimi ze wszystkimi, którzy kochają zioła.
Czym ta strona NIE JEST.
Nie jest poradnikiem medycznym. Jeśli zastosujesz jakikolwiek przepis, to zrobisz to na własną odpowiedzialność lub na odpowiedzialność lekarza, który przepisze Ci określone lekarstwo. Mam jednak nadzieję, że moja praca przynajmniej wesprze Cię na duchu i uświadomi, jak stary jest ten świat i problemy zdrowotne, trapiące – jak by to napisał Marcin Siennik – “panów i przełożonych”, którym nauki o zdrowiu tak bardzo dziś potrzeba.
Warszawa, 8 czerwca 2011 r.
Jakub Brodacki
e-mail: alchymista@tlen.pl