Głowienka modra

glowienka modraConsolida rubea, Gulden gunrzel

Marcin Siennik, Zielnik, Księgi pierwsze, Część pierwsza, Rozdział 57

A
Ta głowienka czarną od niektórych zwana, a to dla jej ciemności. Abowiem z daleka zda się szczeroczarnym krzaczkiem. List ma podobny listkowi kędzierzawej miętki, kwiatek prawie modry, kwitnie maja i czerwrwca [czerwca] aż do lipca.
B
Toż ziele ma moc gorącą i płód w żywocie umacniającą.
C
proch z tego ziela uczyniony a dany ku piciu z babczaną wodką abo z sokiem babczanym zastanawia urynę, kto jej nie może zatrzymać. I też przyrodzoną niemoc białym głowam zastanawia, gdy się tym prochem naparzy, uwarzywszy w wodzie deszczowej, a wtym maczać gębkę i ciepło przykładać na macicę.
D
Też aby pani mogła donosić dzieciątka w żywocie, weźmi[j] prochu z korzenia tego ziela uczynionego z półtora, prochu, z koriandru co złoty zaważy, tartego cynamonu, gwoździków co po pół złotego zaważy. A ty prochy rozpuściwszy wosk a terpentynę zmieszaj z woskiem, a gdy ochłodnie, uczyń plastr, który plastr przykładaj na krzyże i na macicę możesz.
E
kto też w żołądku nic nie może zadzierżeć, tedy proch tego korzen[ia] zmieszaj z białkiem jajecznym, a na trzonie upieczony, daj jeść na czczo – zastanowisz wracanie i żołądek posilisz dobrze.
F
Ma też włosnośc proch tego korzenia rany wysuszać i goić. Ma też moc ocierającą i wysuszającą ran – a tak i gojącą.

=================

Chcesz znać dzisiejszą nazwę tego zioła? patrz porównanie nazw ziół.

Otagowano , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.