Gramen, Fraece Aegicon, Owecken
Marcin Siennik, Zielnik, Księgi pierwsze, Część pierwsza, Rozdział 93
A
Jest zimny i suchy w przodku pierwszego stopnia. Woda, w której wrzał perz z korzeniem piotruszczanym urynę popędza obficie i kamień drobi i też rozpadliny w męcherzu goi i biegunkę niewymownie leczy.
B
Sok tego ziela za świeża spaja. Ale nasienie jego urynę pędzi i wilgości w żołądku też w jelitach wysusza.
C
Też korzeń tego ziela rany krwawe goi, to jest korzeń tej trawy stłuczony z sokiem tejże trawy wespołek, a przyłożony na rany stula je i goi.
D
Też woda, w której wrzał perz, grizienie żywota i rany abo rozpadliny w męcherzu ulecza, kamień drobi, urynę pędzi.
E
Psi, gdy się chcą uleczyć, tedy trawy albo perzu pożywają, tak ku wraca[ni]u przychodzą.
F
Też wino, w którym by był perz warzony z jelenim językiem a z korzeni[e]m jaworowym a ocukrowawszy pij – to bolenie odejmuje śledziony. Takież, gdy tego na śledzionę z wierzchu przyłożysz, mocnie ja wspomaga, cukru nic nie przykładajac, Pandekta mówi.
G
Awicenna też o tym powiada, iże perz rozpadliny i rany spaja i stula mocnie.
H
Uwarzony pyrz w winie z dyptanem a nasienim piotruszczanym i też z nasienim łamikamieniowym kamień z nyrek i z męcherza wypędza.
I
Nasienie perzowe w winie warzone abo w wodzie urynę pędzi mocnie i też wracanie i biegunkę zastanawia – Pandekta z powieści Galena powiada.
K
Też sok perzowy z trochę prochu bożego drzewka a z trochę miodu daj wypić temu, który by miał robaki w sobie abo glisty – morzy je i wypędza z żywota, abo też z sokiem perzu z żółcią wołową zmieszawszy a tym ciepło namazuj żywot dla wypędzenia robaków.
L
Też sok perzowy ze zielem wespołek stłuczony a z trochą octu ogień piekielny ugasza bar[d]zo mocnie.